Buraki to prawdziwa bomba witaminowa!

Image

Źródło: pixabay.com

Buraki zyskują coraz większą popularność wśród dietetyków, ponieważ są prawdziwą bombą odżywczą. Najnowsze badania dowodzą, że spożywanie buraków może poprawić wydolność fizyczną, a także pomóc w zwalczeniu wysokiego ciśnienia krwi. Co ważne, buraki są zdrowe pod każdą postacią – gotowane, w formie soku czy zupy.

 

Nie od dziś wiemy, że zwiększona konsumpcja warzyw służy naszemu zdrowiu. Wiele badań wskazuje na to, że spożywanie pokarmów roślinnych, takich jak buraki ćwikłowe, zmniejsza ryzyko wystąpienia otyłości, cukrzycy, chorób serca, a także skutkuje zdrową cerą, mocnymi włosami, przypływem energii i spadkiem wagi.

 

W 2008 roku postanowiono zbadać, jaki wpływ na zdrowie ma codzienne wypijanie 500 ml soku z buraków. Dowiedziono wówczas, że ochotnicy stosujący się do diety obniżyli swoje ciśnienie krwi. Naukowcy stwierdzili, że efekt ten jest powodowany wysokim poziomem azotanów, które występują w burakach. Inne badania, przeprowadzone w 2010 roku, dały bardzo podobne wyniki – picie soku z buraków znacznie obniżyło ciśnienie krwi u pacjentów zmagających się z nadciśnieniem.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Wake Forest odkryli, że picie soku z buraków pomaga w dotlenieniu mózgu, spowalniając rozwój demencji u osób w podeszłym wieku. Czerwone warzywa zawierają także przeciwutleniacz – kwas alfa-liponowy – który może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi, a także zwiększyć wrażliwość na insulinę, co pomaga w leczeniu cukrzycy oraz insulinooporności. 

Image

Buraki posiadają wysoką zawartość błonnika, która pomaga w regulacji pracy układu pokarmowego. Występuje w nich także cholina, która ma bardzo szerokie zastosowanie – ułatwia sen, pracę mięśni, procesy pamięciowe oraz naukę nowych rzeczy. Cholina utrzymuje również prawidłową strukturę błon komórkowych, ułatwia przekazywanie impulsów nerwowych, wspomaga absorpcję tłuszczu i zmniejsza przewlekłe stany zapalne.

 

Wykazano, że regularne picie soku z buraków dotlenia mięśnie podczas ćwiczeń, co pozwala na dłuższe wykonywanie wysiłku fizycznego. Ta właściwość może okazać się szczególnie przydatna dla osób cierpiących na choroby sercowo-naczyniowe, a także choroby oddechowe lub metaboliczne, które dodatkowo utrudniają wysiłek fizyczny.

 

Wśród składników odżywczych buraków ćwikłowych znajdziemy również kwas foliowy, mangan, tiaminę, ryboflawinę, witaminę B-6, kwas pantotenowy, betainę, magnez, fosfor, potas, cynk, miedź i selen. Sprawia to, że spożywanie buraków doda zdrowia w szczególności kobietom w ciąży, osobom zmagającym się z niepłodnością oraz pacjentom z wysokim ryzykiem wystąpienia nowotworów. 

 

Istnieje wiele przepisów kulinarnych, w których możemy użyć buraki ćwikłowe. Najpopularniejszym jest z pewnością tradycyjny barszcz, który podczas wigilii gości na większości polskich stołów. Jednak buraki mogą być spożywane także pieczone, gotowane, marynowane lub surowe.

 

Ocena:

Bardzo dobry artykuł! Buraki działają skutecznie na układ sercowo-naczyniowy, z uwagi na zawartość azotanów, ktore zostały wymienione w artykule, a z kolei azotany - wytwarzają w organiźmie cenny tlenek azotu, który rozszerza naczynia krwionośne, przez co poprawia się przepływ krwi w organiźmie i dostarczanie składników odżywczych wraz z tlenem - do komórek i tkanek organizmu. Na temat dobroczynnego działania tlenku azotu, została napisana książka pt: "Nigdy więcej chorób serca" w której można przeczytać wiele informacji o tlenku azotu, który to w rzeczywistości jest tak naprawdę gazem krążącym w tętnicach i naprawia uszkodzenia od środka. Należy więc jeść dużo buraków, dzięki czemu mamy zapewnioną produkcję tlenku azotu w organiźmie. Osobom zainteresowanym, polecam przeczytać fragment książki "Nigdy więcej chorób serca", w której można przeczytać wiele ciekawych rzeczy, odnośnie dobroczynnego wpływu tlenku azotu na cały układ krążenia: http://synergypoland.pl/fakty-na-temat-l-argininy-i-jej-roli-w-produkcj…

0
0