Chorobę Parkinsona można wyczuć po zapachu skóry

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze pracują nad nową, bardzo nietypową metodą diagnostyczną choroby Parkinsona. Zespół prowadzi w tym celu współpracę z kobietą, która posiada niesamowitą zdolność wykrywania Parkinsona wyłącznie po zapachu skóry.

 

68-letnia Joy Milne z Perth, emerytowana pielęgniarka, zyskała ogromną popularność w świecie naukowym, gdy wykryła „piżmowy” zapach na skórze jej męża i na tej podstawie potrafiła stwierdzić u niego Parkinsona. W kolejnych latach, badania jedynie potwierdziły, że jej mąż faktycznie cierpi na tę chorobę.

 

Nadzwyczajna umiejętność Joy Milne została wypróbowana na grupie 12 osób – tylko połowa z nich rzeczywiście miała Parkinsona. Emerytowana pielęgniarka ze Szkocji, korzystając wyłącznie ze zmysłu węchu, prawidłowo wskazała 11 osób, które chorują na Parkinsona, lub są zdrowe.

Joy Milne

W związku z tym, naukowcy z Uniwersytetu w Manchesterze nawiązali współpracę z kobietą, aby ta pomogła im zidentyfikować konkretne cząsteczki, związane z „zapachem Parkinsona”. Po trzech latach badań odkryto, że liczne związki, w tym między innymi kwas hipurowy, ikozan i oktadekanol, są obecne w wyższych stężeniach na skórze pacjentów z Parkinsonem.

 

Naukowcy zamierzają przeprowadzić szereg eksperymentów, aby sprawdzić, czy uda się odtworzyć możliwości Joy Milne. Jeśli zakończą się pomyślnie, brytyjscy badacze będą mogli opracować bardzo prosty test wczesnego wykrywania Parkinsona, dzięki czemu będzie można odpowiednio szybko rozpocząć terapie zapobiegające rozwojowi choroby.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj