Indianie w Ameryce Południowej z jakiegoś powodu są uodpornieni na demencję starczą

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Okazało się, że wśród przedstawicieli dwóch ludów boliwijskiej Amazonii niezwykle mało jest osób z demencją. Artykuł na ten temat został opublikowany w periodyku Alzheimer's & Dementia: The Journal of the Alzheimer's Association.

 

Coś związanego z przedindustrialnym stylem życia wydaje się chronić starszych ludzi z Tsimane i Moseten przed demencją. Aby się tego dowiedzieć, naukowcy wykorzystali tomografię komputerową mózgu i kwestionariusze dostosowane do kultury rdzennych Amerykanów. 

 

Okazało się, że wśród przedstawicieli ludu Tsimane powyżej 60 roku życia na demencję cierpi tylko pięciu, a na 169 członków ludu Moseten tylko jeden. Dla porównania, 11 procent Amerykanów w wieku powyżej 65 lat cierpi na demencję starczą, w porównaniu z zaledwie 1 procentem w populacji rdzennych Amerykanów.

 

Naukowcy mają hipotezę, że mózg tych Indian jest chroniony przed starzeniem się dzięki aktywnemu trybowi życia i diecie bez obfitości cukru i tłuszczów, ponieważ Tsimane i Moseten przez całe życie łowili ryby, polowali i uprawiali tradycyjne narzędzia. Jednak pozostaje niejasne, dlaczego nie wszystkie tradycyjne ludy wykazują taką ochronę przed demencją.

 

Naukowcy mają nadzieję, że odkrycie tego sekretu pomoże w leczeniu demencji w krajach uprzemysłowionych.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj