Lekarstwo na cukrzycę spowalnia starzenie komórek

Kategorie: 

Foto: angellodeco / 123RF Stock Photo

Lek przeciwcukrzycowy o nazwie metformina często ostatnio staje się bohaterem wiadomości medycznych. Odkryto na przykład, że pobudza wzrost neuronów w mózgu. Ustalono również, iż pomaga na raka. Naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu sugerują, że metformina jest nadal poważnie niedoszacowana. Według nich, ten lek hamuje przewlekłe stany zapalne, które mogą prowadzić do raka, jak i przedwczesnego starzenia.

 

Odpowiedź organizmu na stan zapalny jest zależna od działalności określonych białek, cytokin determinujących reakcję immunologiczną.  Najczęściej masywne uwalnianie cytokin występuje podczas choroby, ale ciągłe wydzielane białka, powoduje również długie powolnym zapalenie.  System odpornościowy nie tylko niszczy choroby, ale może spowodować poważne uszkodzenia zdrowych tkanek.  Dzieje się tak, gdy zapalenie staje się przewlekłe, co prowadzi do chorób autoimmunologicznych, przyspieszonego starzenia się i pojawienia się raka.

 

Olga Moses i jej współpracownicy z laboratorium Gerard Ferb ustalili, że metformina hamuje syntezę cytokin zapalnych. Ciągłe ich wytwarzanie szybko postarza komórkę, więc stąd wniosek, że metformina może spowolnić starzenie się i przedłużyć życie.  Poza tym, jak podkreślają naukowcy w tym przypadku, lek działa inaczej niż podczas walki z cukrzycą.  Dlatego naukowcy mają nadzieję, że w przyszłości będą mogli modyfikować produkt, tak aby pozostały tylko właściwości spowalniające starzenie. Wtedy specyfik będzie mógł być zalecany dla wszystkich, a nie tylko chorych na cukrzycę.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj