Na co pomaga elektrostymulacja?

Kategorie: 

Źródło:

Elektrostymulacja jest zabiegiem wykorzystującym prądy impulsowe o małej częstotliwości. Stosuje się ja w celu wywołania skurczu mięśni oraz w terapii przeciwbólowej. Wykorzystywane do tego celu są specjalne elektrostymulatory, które wywołują impuls.

Zabieg ten należy do innowacyjnych, jest całkowicie bezpieczny i świetnie pomaga w walce z bólami mięśni, stawów oraz powięzi.

Co to jest elektrostymulacja?

Elektrostymulacja jest formą zabiegu, która polega na stymulacji nerwów lub mięśni za pomocą impulsów elektrycznych o odpowiedniej częstotliwości, czasie trwania i amplitudzie. Zabieg elektrostymulacji jest stosowany na całym świecie od ponad 50 lat. W latach 60. XX wieku tematem elektrostymulacji zajęli się naukowcy Ronald Mellzack i Patrick Wall, którzy przedstawili tzw. Teorię Bramki Kontrolnej.

 

Według tej sprawdzonej metody, włókna nerwowe typu C niosące informacje np. o temperaturze czy dotyku, pobudzane impulsami elektrycznymi, dodatkowo przesyłają informacje do rdzenia kręgowego szybciej niż włókna typu A. Efektem tego jest to, że bodźce bólowe są hamowane i nie dochodzi do pobudzenia centralnego układu nerwowego. Jest to sprawdzona technika, całkowicie bezinwazyjna i niefarmakologiczna, dlatego stale zyskuje nowych zwolenników.

Jakie są efekty elektrostymulacji?

Elektrostymulatory (takie jak https://bitmed.pl/258-elektrostymulatory) to urządzenia służące do terapii mięśniowo-nerwowej i sportowej. Ponadto są one wykorzystywane w przypadku zaniku mięśni, a regularnie stosowane przynoszą niesamowite rezultaty. Poza utratą wagi można jeszcze poprawić wygląd całej sylwetki oraz rozbić uporczywy cellulit. Przez spalanie tkanki tłuszczowej poprawia się również wygląd skóry i staje się ona dotleniona. Dodatkowo elektrostymulacja przyspiesza produkcję elastyny i kolagenu, a także zmniejsza dolegliwości bólowe i przyczynia się do poprawy funkcjonowania układu immunologicznego.

Czy elektrostymulację można wykonywać w domu?

Coraz częściej pacjenci decydują się na przeprowadzania zabiegu elektrostymulacji przy użyciu prądu w domu. W krajach zachodnich jest to bardzo popularna metoda, a elektrostymulatory są zalecane przez lekarzy również na receptę. Nowoczesne i podręczne urządzenia nie ustępują skutecznością typowym stacjonarnym sprzętom, które można na co dzień zobaczyć w gabinetach rehabilitacji.

 

Przed zakupem elektrostymulatora warto uwzględnić to, jaki problem chce się rozwiązać. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę sposób zasilania urządzenia, liczbę kanałów, programy stymulacji, parametry oraz funkcje kontroli mocy. Obecnie na rynku jednymi z najpopularniejszych urządzeń do elektrostymulacji są TENS, które pomagają objawowo przy nerwach czuciowych.

 

Elektrostymulacja daje bardzo dobre efekty, ale pod określonymi warunkami. Główna zasada to regularne stosowanie elektrostymulacji mięśni brzucha oraz racjonalne odżywianie się, czego skutkiem będzie utrzymywanie prawidłowego bilansu kalorycznego i dostarczanie do organizmu wszystkich niezbędnych składników. Dzięki pozytywnym testom i wpływowi na poprawę kondycji mięśni, wiele firm zdecydowało się na prace związane z produkcją urządzeń do wykorzystania w medycynie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj