Na czym polega bronchoskopia?

Image

Źródło: freepik.com

Bronchoskopia należy do badań endoskopowych, dzięki którym możliwa jest wzrokowa ocena stanu dróg oddechowych. Badaniem tym objąć można między innymi krtań, oskrzela i płuca. Oprócz analizy wnętrza dróg oddechowych bronchoskopia umożliwia pobranie materiału do badania oraz pozbycie się ciał obcych z obszarów objętych badaniem. Dzięki eksploracji dróg oddechowych możliwe jest wykrycie różnego rodzaju nieprawidłowości i diagnozowanie chorób. Jak przebiega badanie i kiedy jest wskazane?

Czym jest bronchoskopia?

Badanie bronchoskopowe wykonuje się przy użyciu endoskopowej rurki wprowadzanej przez drogi oddechowe. Pozwala to na ocenę stanu dróg oddechowych w tym przede wszystkim krtani, oskrzeli, płuc, czy tchawicy. W zależności od wskazań do zabiegu i użytej rurki endoskopowej mamy do czynienia z dwoma podstawowymi rodzajami badania - bronchoskopią elastyczną i sztywną. Pierwsza służy najczęściej do celów diagnostycznych. W przypadku bronchoskopii sztywnej wykorzystuje się ją do biopsji i pobierania większych tkanek oraz przy krwawieniu z dróg oddechowych. Badanie bronchoskopowe może służyć też do usuwania wydzieliny, krwi czy zalegającej w drogach oddechowych ropy.

Kiedy bronchoskopia jest wskazana?

Badanie endoskopowe tego typu wykorzystuje się do diagnozowania schorzeń w obrębie układu oddechowego. Do badania kwalifikują się przede wszystkim osoby, które zaobserwowały u siebie przewlekły kaszel wraz z odkrztuszeniem treści oraz duszności. Badanie zaleca się również, gdy pacjent zmaga się z nawracającym zapaleniem płuc lub krwiopluciem. Wskazaniem do bronchoskopii jest podejrzenie utknięcia ciała obcego w drogach oddechowych lub uszkodzenia dróg oddechowych. W tym ostatnim przypadku może chodzić np. o perforację czy oparzenie. Oprócz tego zabieg wykonuje się u osób z podejrzeniem chorób nowotworowych oraz profilaktycznie po operacji torakochirurgicznej. Co więcej, badanie może być konieczne, gdy w diagnostyce obrazowej pojawiły się zmiany. W takim wypadku ma to na celu określenie tych zmian. Istnieją również wskazania terapeutyczne takie jak konieczność usunięcia ciała obcego, zatamowanie krwawienia czy intubacja.

Bronchoskopia - przygotowanie i przebieg badania

Bronchoskopia wymaga od pacjenta pewnego przygotowania. Przed zabiegiem należy odstawić na minimum dobę wszelkie leki rozrzedzające krew np. aspirynę. Ponadto na zabieg należy przyjść na czczo, a ostatni posiłek i płyny mogą zostać przyjęte na co najmniej sześć godzin przed badaniem. Sam zabieg przeprowadza się najczęściej przy znieczuleniu miejscowym w obrębie przewodów nosowych i gardła oraz z podaniem środków przeciwkaszlowych i uspokajających. Podczas badania pacjent znajduje się w pozycji leżącej. Gdy podane środki zaczynają działać, lekarz przechodzi do włożenia rurki przez przewód nosowy i gardło aż do płuc. Rurka zakończona jest kamerą, która umożliwia obserwację wnętrza dróg oddechowych na ekranie. W uzasadnionych przypadkach podczas badania pobiera się niewielkimi kleszczykami materiał do biopsji w postaci niewielkiej ilości tkanki. Bronchoskopia trwa zwykle od 30 minut do godziny.

 

Ocena

Średnia: 5 (1 vote)
0
0
Brak głosów.

Dodaj komentarz

Treść tego pola jest prywatna i nie będzie udostępniana publicznie.