Kategorie:
Jak się okazuje, powiedzenie śmiech to zdrowie, jest jak najbardziej uzasadnione. Okazuje się, że śmiech to rzeczywiście najlepsze lekarstwo! Naukowcy z Uniwersytetu Nagoya w Japonii potwierdzili to, odkrywając, że kontakty towarzyskie z przyjaciółmi w starszym wieku mogą zapobiegać rozwojowi różnych chorób.
Naukowcy odkryli, że śmiech z przyjaciółmi zmniejsza ryzyko upośledzenia funkcji poznawczych lub fizycznych o ponad 30% u osób w wieku 65 lat i starszych. Do tej pory rzadko badano potencjalne korzyści zdrowotne śmiechu w życiu codziennym. Aby dowiedzieć się więcej na ten temat, naukowcy przeanalizowali dane z Japan Gerontological Evaluation Study (JGES), w którym przyjrzano się czynnikom związanym ze zdrowiem i dobrym samopoczuciem osób w wieku 65 lat i starszych.
Badacze wykorzystali dane od 12 571 uczestników JGES. Wszyscy wypełnili ankiety dotyczące tego, jak często się śmieją i z kim spędzają czas. Oceniono ich śmiech w życiu codziennym z trzech perspektyw: rodzajów sytuacji, w których ludzie się śmieją, liczby sytuacji, w których ludzie śmieją się z innymi oraz osób, z którymi się śmieją.
Podczas mediany okresu obserwacji (6,3 roku) 1420 (11,3%) uczestników rozwinęło niepełnosprawność funkcjonalną. Zespół odkrył, że po uwzględnieniu czynników, takich jak spożywanie alkoholu, uczestnicy, którzy śmiali się z przyjaciółmi, zmniejszyli ryzyko niepełnosprawności funkcjonalnej o 30%. Co ciekawe, ci, którzy śmiali się z przyjaciółmi, mieli mniejsze ryzyko niepełnosprawności funkcjonalnej niż ci, którzy śmiali się ze swoimi partnerami lub dziećmi lub wnukami.
Nie wiadomo dokładnie, w jaki sposób śmiech pomaga poprawić nasze zdrowie, chociaż uważa się, że proponowane mechanizmy stojące za korzyściami zdrowotnymi śmiechu to łagodzenie stresu i poprawa funkcji odpornościowych.
Skomentuj