Naukowcy pracują nad uniwersalną szczepionką przeciwko grypie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Australijscy naukowcy zidentyfikowali komórki T, które mogą zwalczać wszystkie odmiany wirusa grypy. Odkrycie przybliża nas do powstania pierwszej na świecie uniwersalnej szczepionki przeciw grypie.

 

Wirusy grypy stale mutują, aby uniknąć rozpoznania przez nasz układ odpornościowy i są bardzo zróżnicowane. Dlatego przewidzenie szczepu, który wywoła kolejną pandemię grypy, jest praktycznie niemożliwe. Jednak zespół badawczy z Instytutu Doherty i Uniwersytetu Monash w Melbourne odkrył elementy wirusa, które są wspólne dla wszystkich szczepów i podszczepów.

 

Badania wykazały, że zidentyfikowane komórki T potrafią za każdym razem namierzać te wspólne elementy wirusa, dzięki czemu organizm może rozpocząć walkę z infekcją. Komórki te staną się kluczowym komponentem potencjalnej uniwersalnej szczepionki.

Naukowcy opatentowali swoje odkrycie i mogą przystąpić do prac. Przyszła szczepionka będzie zwalczała wszystkie odmiany wirusa grypy i nie będzie trzeba aplikować jej każdego roku. Odkryte komórki T są jednak obecne wśród połowy populacji ludzkości, ale mimo to pozwoli zminimalizować zagrożenie wybuchu epidemii grypy.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj