Jak leczyć osteoporozę? Naturalne i farmakologiczne sposoby leczenia choroby kości

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

W krajach europejskich około 30% kobiet po menopauzie ma osteoporozę i około 40% z nich dozna przez nią złamania kości. Z tego powodu złamań doświadczy również od 15% do 30% mężczyzn. Patrząc na te statystyki, warto już od najmłodszych lat zadbać o profilaktykę i wzmocnić kości na tyle, by w późniejszym wieku nie paść ofiarą tej podstępnej choroby.?

 

Czym jest osteoporoza?

Osteoporoza jest to choroba metaboliczna kości, która charakteryzuje się przewagą resorpcji kości (niszczenia ich) nad procesem ich odbudowy. W młodym wieku, kiedy kości znajdują się w dobrym stanie, proces ten jest równoważony. Kości przebudowują się poprzez ciągłe niszczenie przez osteoklasty (komórki kościogubne) i odbudowywanie przez osteoblasty (komórki budujące kości). W starszym wieku te proporcje są zaburzone i kości nie nadążają odbudowywać się tak szybko jak w młodości. Prowadzi to do ubytków kostnych oraz osłabienia kości.

Przyczyny osteoporozy

Osteoporoza dotyczy głównie kobiet, ale należy pamiętać, że choruje na nią nawet 20% mężczyzn. Główną przyczyną zachorowania na nią jest u kobiet spadek poziomu estrogenów w okresie menopauzy. Hormony te pełnią rolę ochronną wobec kości, ich niedobór wpływa więc na pogorszenie ich stanu. Osteoporoza w menopauzie rozwija się szybciej niż w pozostałych okresach życia człowieka, gdyż niedoczynność jajników i niedobór estrogenów prowadzą do nasilonej resorpcji kości i zwiększonej utraty wapnia. W przypadku osób starszych, czyli tych, które przekroczyły 65 rok życia, osteoporoza jest skutkiem niedoboru wapnia i krzemu, jak również niedostatecznej podaży witaminy D i K2-MK7. Duży wpływ na powstanie choroby kości mają też skłonności genetyczne.

Osteoporoza w menopauzie i andropauzie wynika głównie z procesu starzenia się. Wtedy określana jest jako osteoporoza pierwotna. Istnieje jednak jeszcze inna postać tej choroby - osteoporoza wtórna. Może się ona pojawić w każdym wieku i wynika wtedy np. z:

  • zaburzeń hormonalnych takich jak np. nadczynność tarczycy, cukrzyca, nadczynność przytarczyc;
  • chorób układu pokarmowego, w których występuje problem z wchłanianiem składników odżywczych przez żołądek, czy jelita;
  • reumatoidalnego zapalenia stawów;
  • operacji na jelitach, które wiążą się z koniecznością usunięcia części jelita;
  • przyjmowania niektórych leków takich jak: inhibitory pompy protonowej, leki przeciwzakrzepowe, leki przeciwpadaczkowe, sterydy.

Skutki osteoporozy

Bardzo często skutkiem osteoporozy są złamania kości, przewlekły ból, zanik mięśni, a co za tym idzie - unieruchomienie. Brak ruchu powoduje z kolei skłonność do odleżyn, większe ryzyko zatorowości płucnej, większą podatność na zakażenia oraz nasilenie osteoporozy. Wiele osób lekceważy nie tylko samą osteoporozę jako chorobę, ale i same złamania. Jak pokazują jednak statystyki, 24% osób, które doznały złamania z powodu osteoporozy, umiera w ciągu roku od tego wydarzenia. Warto więc do tej choroby podejść na poważnie.

Leczenie farmakologiczne

W leczeniu osteoporozy ważne są dwa cele: zahamowanie resorpcji kości oraz stymulacja uwapnienia oraz przyrostu masy kostnej. Można to osiągnąć wówczas, gdy oprócz leczenia farmakologicznego, wdroży się prawidłową podaż wapnia i innych witamin niezbędnych do odbudowy i połączy się je z aktywnością fizyczną oraz eliminacją czynników ryzyka.

Jeśli osteoporoza jest już w stadium zaawansowanym, wówczas środkami farmakologicznymi, które się wówczas stosuje, są leki hamujące działanie osteoklastów (komórek kościogubnych). Należą do nich: kalcytonina, bisfofoniany, raloksifen, estrogeny i denosumab. Lekom tym powinny towarzyszyć leki bez recepty oraz suplementy, które wspomogą odbudowę kości, takie jak np.  preparaty wapnia (np. Calperos duo), witamina D oraz K2-MK7, magnez oraz krzem.

Osteoporoza - leki bez recepty

Leczenie farmakologiczne nie przyniesie rezultatów, jeśli osoba z osteoporozą nie uzupełni niedoborów wapnia przy pomocy dużych dawek jonów wapnia skojarzonych z witaminą D oraz K2-MK7. Sprawdzając np. Calperos duo skład, można dostrzec, że preparat ten zawiera 500 mg i 800 IU witaminy D3, dzięki czemu zaspokaja w 1 kapsułce podstawową podaż tych witamin dla dorosłej osoby. Tyle, że taka ilość wapnia wystarcza dla osoby zdrowej, bez niedoborów. Osoby cierpiące na osteoporozę lub znajdujące się w grupie ryzyka zachorowania na tę chorobę np. zażywające sterydy, powinny zwiększyć dzienną dawkę wapnia. Oczywiście pod nadzorem lekarza. W przypadku osób zażywających sterydy dawka wapnia może wynosić nawet 1000 mg dziennie, a dawka witaminy D od 2000 do 4000 IU. Do tego konieczne jest sięgnięcie po krzem oraz magnez, który odgrywa ważną rolę w procesie mineralizacji kości.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Źródła:

  • J. Niebrzydowski, Jak leczyć osteoporozę, Knin 2016, s. 26, 31-35, s. 57, s. 75-76, s. 112.
  • J. Tkaczuk-Włach, M. Sobstyl, G. Jakiel, Osteoporoza- obraz kliniczny, czynniki ryzyka i diagnostyka, „Przegląd menopauzalny” 2010, nr 2, s. 113-117.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj