Niska temperatura może korzystnie wpływać na długość Twojego życia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niedawne badania nad starzeniem się zakwestionowały pogląd o tym, że niższe temperatury mogą wydłużyć żywotność dzięki spowolnieniu metabolizmu. Zaraz po tym okazało się jednak, że to, czy temperatura wpływa na naszą żywotność, zależy od genów danej osoby.

 

Naukowcy z Laboratorium Biologii Morskiej w filii Uniwersytetu Chicago w Illinois badali czynniki, które wpływają się na starzenie się organizmów. Pod lupę wzięto małe organizmy wodne, zwane wrotkami. Wybór padł akurat na nie, ponieważ mają zaskakująco dużo wspólnych genów z ludźmi, a dodatkowo ich ciała są przezroczyste, dzięki czemu można dokładnie obserwować zachodzące w nich procesy. Organizm pojedynczej wrotki posiada tylko około 1000 komórek, jednak zawiera się w tym system nerwowy, mózg, tkanka mięśniowa, układ rozrodczy oraz trawienny.

 

Według jednej z teorii o starzeniu się organizmów, starzejemy się ze względu na nagromadzenie w komórkach uszkodzeń wywołanych metabolicznymi produktami ubocznymi, zwanymi reaktywnymi formami tlenu (ROS). Dodatkowo uważa się, że temperatura spowalnia tempo metabolizmu, a więc spowalnia też uwalnianie ROS. W wyniku takiego rozumowania coraz więcej ludzi eksponuje swój organizm na zimno, np. biorąc rano zimny prysznic.

Po eksperymentach z wrotkami naukowcy nadal uważają, że teoria ROS jest prawidłowa, jednak naniesiono jedną zasadniczą poprawkę względem poprzednich wniosków. Zaobserwowano spore różnice w maksymalnym i średnim wydłużeniu długości życia poszczególnych organizmów.

 

Odkrycia naukowców sugerują, że w zależności od kodu genetycznego chłodniejsza temperatura może zwiększyć długość życia, jednak może też nie zmienić nic. Oznacza to, że w badaniach nad starzeniem się naukowcy muszą wziąć pod uwagę dodatkowy, wyjątkowo skomplikowany czynnik, jakim są geny.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)

Skomentuj