Nowy typ radioterapii pozwala wykonać leczenie w ciągu jednej sekundy

Kategorie: 

Źródło: Internet

Radioterapia to zabieg, który zwykle przeprowadzany jest po kilka razy w tygodniu. Pacjenci otrzymują dawki promieniowania, a całe leczenie może trwać nawet 7 tygodni. Jednak najnowsze badania mogą doprowadzić do prawdziwej rewolucji, gdyż nowy typ radioterapii, opisany w czasopiśmie International Journal of Radiation Oncology, Biology, and Physics, pozwala wykonać leczenie w ciągu jednej sekundy.

 

Naukowcy z Uniwersytetu Pensylwanii wykazali, że nowa eksperymentalna radioterapia FLASH nie tylko radykalnie skraca czas leczenia, ale jest także bezpieczniejsza dla pacjenta i pozostaje zarazem skuteczna w zwalczaniu nowotworów. Zabieg wykonany tą metodą pozwala dostarczyć wymaganą dawkę promieniowania w zaledwie sekundę.

 

Zespół zauważył, że inne zespoły badawcze zdołały wygenerować potrzebną do leczenia dawkę promieniowania z pomocą elektronów, które jednak nie wnikają wystarczająco głęboko w ciało pacjenta, aby można było je wykorzystać do leczenia guzów wewnętrznych. Inne grupy badawcze próbowały zastosować fotony, lecz dostępnie obecne urządzenia nie pozwalają wygenerować niezbędnej dawki.

Na Uniwersytecie Pensylwanii udowodniono, że dostępne akceleratory protonów, dzięki odpowiednim modyfikacjom technicznym, mogą dostarczyć potrzebne dawki promieniowania w ciągu jednej sekundy. Co ważne, taka terapia zachowuje swoją skuteczność i wyrządza znacznie mniejsze szkody zdrowym tkankom.

 

Radioterapia FLASH z użyciem protonów może zupełnie odmienić przyszłość onkologii. Naukowcy już pracują nad wykorzystaniem nowej techniki do celów leczniczych i planują w najbliższej przyszłości wykonać badania kliniczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj