Próżność, a nie obawa przed rakiem jest przyczyną, dla której ludzie rzucają palenie

Kategorie: 

www.dreamstime.com

Przychodzi mężczyzna do kiosku, patrzy na opakowania papierosów na wystawie, na których widnieją ostrzeżenia: "Palenie powoduje raka", "Palenie powoduje impotencję". Mężczyzna wzdryga się i mówi: - To ja poproszę te z rakiem..." Ten stary dowcip nabrał właśnie na aktualności. Okazuje się, że graficzne obrazowanie chorób - np. płuc, czy serca palacza, nie przynosi takich efektów odstraszających, jak podkreślanie na opakowaniach negatywnego wpływu palenia na atrakcyjność człowieka.Pomimo tego, że palenie niesie za sobą istotne zagrożenia dla zdrowia, jak np. zwiększone ryzyko zachorowania na choroby układu kążenia, choroby serca czy płuc, w tym choroby nowotworowe - wielu palaczy rezygnuje z palenia kierując się bardziej próżnością, niż podwyższonym ryzykiem zgonu. Kobiety najbardziej martwią się o urodę, a mężczyźni najbardziej obawiają się utraty możliwości seksualnych i to właśnie te obawy są głównym motorem rezygnowania z palenia papierosów.


Zgodnie z wynikami badań opublikowanych w w najnowszym wydaniu Health Education Journal - informacje o chorobach płuc i serca jako konsekwencji palenia, największy wpływ mają na ludzi po pięćdziesiątce. Kobiety, w większym stopniu niż mężczyźni, są wrażliwe na informacje o tym, że palenie papierosów przyspiesza starzenie sie skóry i powstawanie zmarszczek. Znacznie bardziej reagują również na informacje i obrazy związane z ciążą i dziećmi. Za to na panów najmocniej wpływają informacje odnoszące się do sprawności seksualnej lub impotencji.


Autorzy badania mają nadzieję, że odkrycie pozwoli stworzyć bardziej efektywną kampanię przeciw paleniu. Pozwoli to "dopasować" informacje ostrzegawcze na opakowaniach marek papierosów, zazwyczaj kupowanych przez młodsze, dorosłe i starsze osoby, do wieku palaczy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj