Psy potrafią wywąchać raka we krwi pacjenta

Kategorie: 

Źródło: BioScentDx

Psy posiadają receptory węchu, które są nieporównywalnie lepsze od ludzkiego. Dzięki temu, zwierzęta te są bardzo wrażliwe na zapachy, których my nie jesteśmy w stanie wykryć. Naukowcy wykazali właśnie, że psi węch jest niesamowicie skutecznym narzędziem do wykrywania raka!

 

Heather Junqueira, główny autor badania z firmy BioScentDx twierdzi, że obecnie nie posiadamy skutecznego lekarstwa na raka, ale odpowiednio wczesne wykrycie nowotworu zwiększa nadzieję na przeżycie pacjenta. W tym celu potrzebny nam jest bardzo czuły test diagnostyczny.

 

Podczas najnowszych badań, zespół naukowy wyszkolił cztery psy rasy Beagle do rozróżniania próbek krwi. Część materiału pochodziła od osób zdrowych, a część należała do pacjentów ze złośliwym nowotworem płuc. Jeden z psów nie wykonał zadania, lecz trzy pozostałe wzięły udział w tym eksperymencie i osiągnęły zaskakujące wyniki. Zwierzęta prawidłowo zidentyfikowały próbki krwi osób zdrowych z 97,5% dokładnością, oraz próbki pacjentów chorujących na raka z dokładnością 96,7%.

Firma BioScentDx zamierza kontynuować badania w tym kierunku, aby wykorzystać osiągnięte wyniki do opracowania nowych nieinwazyjnych testów diagnostycznych. Naukowcy mogliby wykorzystać psy do wykrywania raka, lub zidentyfikować konkretne związki biologiczne, które psy potrafią wyczuć węchem i które powiązane są z obecnością nowotworu, aby opracować własne narzędzie diagnostyczne.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj