Regularne picie herbaty może zmniejszyć ryzyko zachorowania na jaskrę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Jaskra jest chorobą oczu, która obejmuje uszkodzenie nerwu wzrokowego i skutkuje częściową lub całkowitą utratą wzroku. Najistotniejszymi czynnikami ryzyka rozwoju jaskry są wiek, cukrzyca, otyłość oraz nadciśnienie. Jak się jednak okazuje, istnieją także czynniki, które mogą zmniejszyć ryzyko wystąpienia jaskry. Podczas nowych badań nad jaskrą odkryto, że choroba ta występuje znacznie rzadziej u osób, które regularnie piją herbatę.

 

Niedawno naukowcy z Uniwersytetu Browna w Providence oraz z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles postanowili porównać, w jaki sposób picie różnych napojów, w tym także ciepłej herbaty, wpływa na ryzyko wystąpienia jaskry. Wyniki opublikowano w czasopiśmie naukowym British Journal of Ophtalmology.

 

Na podstawie oceny codziennych nawyków żywieniowych około 10 tysięcy osób naukowcy odkryli, że pacjenci, którzy codziennie pili gorącą herbatę mieli aż o 74% niższe ryzyko zachorowania na jaskrę od osób, które wcale jej nie piły. Co ciekawe, korelacja ta nie występowała w przypadku innych podobnych napojów, takich jak kawa, mrożona herbata lub inne napoje bezalkoholowe. 

O profilaktycznym działaniu herbaty przeciw jaskrze mają świadczyć także zawarte w niej przeciwutleniacze, które mają właściwości przeciwzapalne, przeciwnowotworowe, zapobiegające chorobom sercowo-naczyniowym oraz cukrzycy.

 

Ograniczeniem badań, które poddaje w wątpliwość wyniki jest z pewnością zbyt mała próbka badawcza, jedynie 10 tysięcy osób. Mimo wszystko naukowcy są zdania, że biorąc pod uwagę potencjalny efekt ochronny picia ciepłej herbaty, warto włączyć ją do swojej codziennej diety.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj