W tuszu ośmiornicy znaleziono lek przeciwnowotworowy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Biolodzy nauczyli się syntetyzować jedną z niezwykłych substancji wchodzących w skład ochronnego tuszu ośmiornic, a jednocześnie odkryli, że skutecznie niszczy ona komórki nowotworowe bez wpływu na zdrowe.

 

Ośmiornice pospolite (Octopus vulgaris) są szeroko rozpowszechnione w całym Atlantyku i Morzu Śródziemnym. Te samotne mięczaki denne żyją kilka lat, osiągając masę 10 kilogramów. Używają trucizny do polowania i mogą wyrzucić chmurę atramentu dla ochrony. W składzie tych atramentów naukowcy znajdują cząsteczki organiczne, które wykazują obiecujące właściwości przeciwnowotworowe. Związki te mogą stanowić podstawę nowych metod leczenia raka.

 

Opisano to w artykule opublikowanym w czasopiśmie Food and Chemical Toxicology.

 

Atrament głowonogów to złożony koktajl zawierający wiele niezwykłych molekuł. Niektóre z nich posiadają cenne właściwości bioaktywne, w tym przeciwzapalne i przeciwnowotworowe. Pracę tę wykonują również biolodzy z meksykańskiego Uniwersytetu Sonora. Jakiś czas temu zidentyfikowali nową cząsteczkę w tuszu Octopus vulgaris, w skrócie ozopromid.

 

Jest związkiem organicznym zawierającym azot zawierającym sześcio- i pięcioczłonowe grupy cykliczne. W nowym artykule Martin Hernandez-Zazueta i współpracownicy wykazali, że taką cząsteczkę można zsyntetyzować sztucznie. Następnie naukowcy zbadali bioaktywne właściwości ozopromidu. Eksperymenty przeprowadzono na hodowlach komórek nowotworowych piersi, jajników, prostaty i płuc. Autorzy badania wykazali, że ozopromid hamuje wzrost i reprodukcję komórek nowotworowych, prowadząc do ich masowej śmierci.

 

W przypadku raka płuc efekt ten był szczególnie zauważalny, zmniejszając liczbę komórek o połowę. Jednak nie zauważono negatywnego wpływu ozopromidu na zdrowe komórki. Stoi to w ostrym kontraście z większością substancji cytotoksycznych stosowanych obecnie w medycynie i uszkadzających wszystkie znajdujące się w pobliżu komórki. Być może ozopromid pomoże w opracowaniu nowych, łagodniejszych metod leczenia raka.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj