Kategorie:
Najnowocześniejsze protezy świata spełniają marzenia osób niepełnosprawnych. Typowe sztuczne kończycy mają zwykle tylko uzupełnić brak ręki lub nogi, którą stracono w wyniku wypadku. Można nimi poruszać i wykonywać pewne czynności, lecz nie jest to łatwe, ponieważ użytkownik nie posiada czucia w sztucznej ręce. Tymczasem nowoczesne zaawansowane protezy całkowicie eliminują ten problem.
Neuroproteza o charakterystycznej nazwie "Luke Skywalker" to prawdopodobnie najlepsze tego typu urządzenie, jakie dotychczas powstało. Stworzyli ją naukowcy z Uniwersytetu w Utah we współpracy z DEKA Research & Development Corporation pod nadzorem amerykańskiej agencji rządowej DARPA. Jest to wyjątkowa sztuczna ręka kontrolowana siłą umysłu, ponieważ można ją przyłączyć do nerwów w ramieniu. Wystarczy, że pacjent pomyśli o czynności jaką chce wykonać, a sygnały z mózgu trafiają do urządzenia.
Co więcej, neuroproteza zapewnia użytkownikowi zmysł dotyku na wielu poziomach. Twórcy zadbali, aby sztuczna ręka nie tylko pozwalała czuć dotykany obiekt. Proteza "Luke Skywalker" daje również pacjentowi możliwość odczuwania nacisku, wibracji, temperatury a nawet bólu jako wrażeń zmysłowych.
Źródło: Uniwersytet w Utah
Zdjęcie powyżej przedstawia ochotnika, który w 2016 roku zgodził się wziąć udział w eksperymentach. Keven Walgamott od 14 lat żyje bez lewej ręki, którą utracił w wyniku wypadku. Naukowcy umieścili w jego ramieniu elektrody, a następnie podłączyli pacjenta do sensorycznego programu komputerowego, który pozwolił Walgamottowi dotykać wirtualnej ściany. Następnie pacjent dotykał i manipulował różnymi przedmiotami. Jak sam stwierdził, neuroproteza zachowywała się jak prawdziwa żywa ręka.
Naukowcy wciąż ulepszają ten wynalazek i chcą sprawić, aby pacjent nie musiał się zbyt długo skupiać na planowaniu ruchów oraz mógł bardziej płynnie i naturalnie wykonywać różne czynności. Sztuczna ręka "Luke Skywalker" zupełnie odmieni protetykę, a także robotykę, ponieważ urządzenia zapewniające zmysł dotyku dadzą maszynom wiele nowych możliwości i upodobnią je do ludzi.
Skomentuj