Badania wskazują, że mądrzejsi ludzie mają większe neurony

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Holandii prawdopodobnie odkryli nowe, biologiczne podstawy naszej inteligencji. Okazuje się, że osoby o wyższym ilorazie inteligencji mają większe neurony, które są w stanie wytrzymywać sygnały elektryczne o wyższych częstotliwościach. Odkrycie to poszerza listę czynników biologicznych, które wiążą się z inteligencją.

Zespół badawczy poprosił 35 pacjentów, którzy musieli mieć przeprowadzoną operację guza mózgu lub borykali się z ciężką epilepsją, o zgodę na pobranie niewielkiej próbki ich zdrowej tkanki mózgowej. Ci sami pacjenci przeszli także test mający ustalić ich iloraz inteligencji.

 

Próbki pobrano z płata skroniowego mózgu, który zajmuje się przetwarzaniem danych zmysłowych, zachowywaniem wspomnień oraz rozumieniem języka. Dzięki temu naukowcy odkryli, że wielkość neuronów koreluje z wynikami testu IQ.

Testowano także zdolność neuronów do przesyłania sygnałów elektrycznych. Jak się okazało neurony pobrane od osób o wyższym IQ lepiej znosiły wyższe częstotliwości prądu, podczas gdy przesyłanie informacji przez neurony osób o niższym IQ zwalniało.

 

Wstępne wyniki są bardzo intrygujące, warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że próba badawcza była zdecydowanie zbyt mała, by uznać ją za wiarygodną. Należy także pamiętać, że ocena inteligencji za pomocą standardowych testów IQ może być niewystarczającą metodą.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj