Bakterie jelitowe odgrywają ważną rolę w przyroście masy ciała

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Według najnowszych badań, ludzie, którzy utrzymują stabilną wagę przez ponad dziewięć lat, mają w jelitach większą liczbę różnego rodzaju pożytecznych drobnoustrojów. Dzieje się tak za sprawą spożywania większych ilości błonnika, który wpływa na obfitość bakterii jelitowych.

 

W ciągu ostatniej dekady naukowcy odkryli, że bakterie w ludzkich jelitach mają silny wpływ na różne aspekty zdrowia. Przeprowadzone badania wykazały, że sposób w jaki ciało przekształca żywność w energię zależy w dużej mierze od różnych typów mikroorganizmów, które funkcjonują w jelitach.

Porównywano bakterie jelitowe u ludzi otyłych oraz szczupłych, co wykazało, że osoby szczupłe posiadają znacznie więcej gatunków bakterii jelitowych od osób otyłych. Jedynie 41 % zmian w masie ciała warunkują geny, pozostałe czynniki to spożywane kalorie oraz inne uwarunkowania.

Odkryto, że osoby spożywające duże ilości błonnika pokarmowego (w tym owoce, warzywa i produkty pełnoziarniste), rzadziej przybierają na wadze od osób jedzących niewystarczające ilości błonnika, nawet jeśli spożywają w przybliżeniu taką samą ilość kalorii.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj