9 powodów, dla których warto jeść oliwki

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nie od dziś wiadomo, że oliwki mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie, dlatego każdy dietetyk zaleca spożywanie oliwy z oliwek. Jednak oliwki są dla nas zdrowe nie tylko w postaci oleju, możemy spożywać je także w całości. Poznaj główne walory zdrowotne, które dostarczają nam te małe owoce.

 

Zdrowe serce

Oliwki zawierają mnóstwo jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które przyczyniają się do zbijania poziomu cholesterolu we krwi. Silne właściwości przeciwutleniające polifenoli zawartych w oliwkach mogą chronić nasze serce przed stresem oksydacyjnym, a także przed przewlekłymi stanami zapalnymi – kluczowymi czynnikami inicjującymi choroby serca. Badania naukowe udowodniły, że długoterminowe spożywanie wysokiej jakości oliwy z oliwek wiąże się ze zmniejszonym ryzykiem ataku serca, wysokiego ciśnienia krwi oraz zgonu z powodu przyczyn sercowo-naczyniowych.

 

Właściwe krążenie

Roślinne związki, które występują w oliwkach mogą zwiększać w naszym organizmie produkcję tlenku azotu, co polepsza funkcjonowanie naczyń krwionośnych i ułatwia przepływ krwi do poszczególnych tkanek. Właściwość ta występuje zarówno krótko, jak i długoterminowo. Warto także wiedzieć, że niektóre rodzaje oliwek mogą uzupełnić w ludzkim organizmie aż 25% zapotrzebowania na żelazo.

 

Działanie przeciwzapalne

Polifenole znajdujące się w oliwkach pomagają w zmniejszaniu przewlekłych stanów zapalnych. Nic więc dziwnego, że oliwki są jednym z kluczowych elementów diety śródziemnomorskiej, która jest uznawana za najskuteczniejszą w walce ze stanami zapalnymi organizmu.

 

Zdrowe kości

Kolejną właściwością polifenoli jest poprawa mineralizacji kości, która ma decydujący wpływ na masę naszego szkieletu, a zatem na jego twardość oraz sztywność. Co więcej, wykazano wyraźną korelację pomiędzy spożywaniem oliwek a mniejszym ryzykiem złamań. 

Zdrowy mózg

Ponieważ oliwki pomagają zmniejszać stres oksydacyjny, chronią tkanki wielu ważnych narządów, między innymi nasz mózg, przed szkodliwymi i często nieodwracalnymi uszkodzeniami. Oliwki zawierają także witaminę E, która ma korzystny wpływ na nasze funkcje poznawcze. Wykazano również, że osoby stosujące dietę z zawartością oliwy z oliwek rzadziej doświadczają choroby Alzheimera.

 

Uczucie sytości

Zostało naukowo udowodnione, że stosowanie w kuchni oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia może zwiększać u nas uczucie sytości. Jedna łyżka płynu zawiera około 120 kalorii i odpowiada około 30 oliwkom. Przekąska w formie całych owoców posiada także dużą zawartość błonnika, co dodatkowo wpływa na nasze najedzenie.

 

Zmniejszone ryzyko niektórych nowotworów

Oliwki posiadają wysoką zawartość przeciwutleniaczy, co przekłada się na obniżone ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, zarówno poprzez ochronę DNA komórkowego, jak i poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego.

Regulacja poziomu cukru we krwi

Oliwa z oliwek pomaga obniżać poziom cukru we krwi już po dwóch godzinach od spożycia posiłku, wspomagając wydzielanie insuliny. Badania wykazały, że dieta bogata w tłuszcze jednonienasycone i antyoksydanty (które występują w oliwkach) może zmniejszać ryzyko cukrzycy typu II.

 

Wspomaganie wchłaniania składników odżywczych

Przeciwutleniacze sprawiają, że wiele warzyw i owoców jest lepiej przyswajanych podczas jedzenia. Łyżka oliwy z oliwek dodawana na przykład do sałatki pomoże w lepszym przyswojeniu wartości odżywczych, które występują w warzywach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj