Spożywanie oliwy z oliwek może chronić nasz mózg przed demencją i chorobą Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: http://pixabay.com

Dieta śródziemnomorska jest bogata w produkty pochodzenia roślinnego, a co za tym idzie jest bardzo dobra dla naszego zdrowia, m. in. obniża ryzyko demencji. Naukowcy z Temple University w Filadelfii zidentyfikowali środek, który chroni nasz mózg - jest to oliwa z oliwek z pierwszego tłoczenia.

 

W pracy naukowej, opublikowanej na łamach czasopisma Annals of Clinical and Translational Neurology eksperci udowodnili, że spożywanie oliwy z oliwek pomaga chronić pamięć oraz redukuje powstawanie szkodliwych amyloidów w mózgu, które często są oznaką choroby Alzheimera.

Zespół naukowców zidentyfikował mechanizmy odpowiedzialne za ochronne właściwości oliwy z oliwek. Głównym czynnikiem jest autofagia – proces, w którym komórki trawią obumarłe lub uszkodzone struktury, które mogą być toksyczne lub niebezpieczne dla naszego organizmu.

 

Aby zbadać powiązanie spożywania oliwy z oliwek z demencją, autor badań, profesor Domenico Praticò i jego zespół, użyli myszy cierpiące na schorzenie podobne do choroby Alzheimera, lecz występujące u zwierząt. Chore jednostki wykazują w niej bardzo podobne objawy do choroby Alzheimera a w ich mózgach zachodzą podobne zmiany.

 

Naukowcy podzielili zwierzęta na dwie grupy - w pierwszej myszy były karmione karmą wzbogaconą o oliwę z oliwek, a w drugiej myszy spożywały standardową karmę bez żadnych dodatków. Dieta była stosowana u myszy, które miały 6 miesięcy i nie zdążyły jeszcze rozwinąć symptomów choroby.

 

Na początku nie istniała żadna różnica pomiędzy myszami, jednak w wieku 9 i 12 miesięcy zwierzęta spożywające oliwę z oliwek miały o wiele lepsze wyniki badań oraz zdolności poznawcze, czy umiejętność zapamiętywania. Badanie tkanek mózgowych wykazało znaczną różnicę pomiędzy dwiema grupami myszy.

Prof. Praticò powiedział: „To dla nas bardzo ekscytujące odkrycie. Dzięki temu doświadczeniu wiemy więcej o tym, jak można spowolnić rozwój choroby alzheimera czy demencji."

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj