8 powodów, dla których warto jeść modrą kapustę

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Modra kapusta, zwana również po prostu czerwoną kapustą, jest popularnym składnikiem w polskiej kuchni, w szczególności na Śląsku. Warto jednak mieć świadomość tego, że warzywo to posiada dużą zawartość składników odżywczych, co przekłada się na jego prozdrowotne działanie. Z jakich w takim razie konkretnych powodów warto jeść modrą kapustę?

Być może kolor robi w tym przypadku różnicę, ponieważ modra kapusta smakuje podobnie do zwykłej kapusty, ma za to znacznie większą wartość odżywczą. Możemy jeść ją w dowolnej formie – surową, gotowaną, pieczoną czy kiszoną – a warto robić to częściej niż zwykle. Dlaczego?

  1. Bogactwo składników odżywczych

W surowej modrej kapuście znajdziemy przede wszystkim: witaminę C, witaminę K, witaminę B6, witaminę A, potas, tiaminę, ryboflawinę, błonnik, a także małe ilości żelaza, wapnia, magnezu i cynku. Jedna szklanka poszatkowanego warzywa liczy jedynie 28 kalorii.

  1. Ochrona komórek Twojego organizmu

Modra kapusta to doskonałe źródło przeciwutleniaczy i innych związków roślinnych, które wspomagają ochronę komórkową organizmu. Badania sugerują, że w kapuście modrej znajdziemy aż 4,5 razy więcej przeciwutleniaczy niż w zwykłej kapuście. Ochrona komórkowa ma znaczenie przede wszystkim w profilaktyce wszelakich chorób przewlekłych, na przykład nowotworów lub chorób serca.

  1. Zwalczanie stanów zapalnych

Osoby borykające się ze stanami zapalnymi w organizmie powinny zwiększyć spożycie czerwonej kapusty. Jedne z badań wykazały, że w ten sposób zmniejszono stan zapalny jelit aż o 22-40%! Odpowiada za to działanie m.in. występujący w kapuście sulforafan. Właściwości przeciwzapalne modrej kapusty mogą pomóc na przewlekłe bóle stawów. Ograniczenie stanów zapalnych można zobaczyć również gołym okiem na skórze osób, które mają trądzik.

  1. Zdrowie serca

W kolejnych badaniach wykazano, że przeciwutleniacze obecne w czerwonej kapuście, które nadają jej charakterystyczny kolor, obniżyły ryzyko zawału serca u kobiet o 11-32%. Dzieje się tak, ponieważ wyższe spożycie antocyjanów obniża ciśnienie krwi.

  1. Wzmocnienie kości

Częste spożywanie modrej kapusty wzmacnia strukturę kości, w wyniku tego chroniąc je przed uszkodzeniem. To zasługa dużej zawartości witaminy K i C, a także niewielkich ilości wapnia, manganu i cynku.

  1. Ochrona przed nowotworami

Niektórzy naukowcy są zdania, że przeciwutleniacze zawarte w modrej kapuście mogą mieć właściwości przeciwnowotworowe. U osób często spożywających to warzywo krzyżowe odnotowano przede wszystkim mniejsze o 18% ryzyko zachorowania na raka jelita grubego. Inne badania wykazały także niższe ryzyko zachorowania na raka piersi.

  1. Wspomaganie flory bakteryjnej jelit

Istnieją dowody naukowe na to, że spożywanie modrej kapusty zmniejsza stany zapalne jelit, regenerując ich błonę śluzową. Z tego powodu czerwoną kapustę powinny wprowadzić do diety osoby borykające się z chorobami takimi, jak zespół jelita drażliwego oraz choroba Crohna. Z pewnością odczują ogólny pozytywny wpływ na zdrowie całego organizmu i samopoczucie.

  1. Wiele zastosowań modrej kapusty

Ostatnią z wymienianych zalet czerwonej kapusty jest mnogość jej zastosowań w kulinariach. Modra kapusta może być spożywana na surowo, gotowana, pieczona czy kiszona. Pasuje do wielu potraw, dobrze komponując się z mięsem, innymi warzywami czy niektórymi owocami. Z tego powodu wprowadzenie czerwonej kapusty do stałej diety nie stanowi wyzwania.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj