Masło orzechowe czy masło migdałowe – które jest zdrowsze?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Podczas gdy masło orzechowe cieszy się znacznie większą popularnością, na rynku pojawia się coraz więcej alternatyw dla tego typu produktów. Wysokiej jakości masła wykonane z orzechów zawierają nienasycone kwasy tłuszczowe, które są dla nas bardzo zdrowie. Jednak który produkt jest najbardziej wartościowy?

 

Zarówno migdały, jak i orzeszki ziemne są niekompletnym źródłem białka. Nie posiadają tyle aminokwasów, co na przykład rośliny strączkowe. Jedna łyżka masła migdałowego o wadze 16 g posiada bardzo zbliżoną wartość kaloryczną do łyżki masła z orzeszków ziemnych.

 

Produkty różnią się jednak w innych parametrach – masło migdałowe ma niewiele mniej białka, za to więcej tłuszczu i dwa razy większą wartość błonnika. Masło orzechowe posiada z kolei więcej cukru i mniej tłuszczów nienasyconych. Czy w takim razie masło migdałowe jest zdrowsze?

 

Oba masła są dobrym źródłem witaminy E, która zmniejsza stany zapalne i ryzyko chorób serca. Jak wskazuje analiza, masło migdałowe zawiera więcej składników odżywczych niż masło orzechowe. W pierwszym produkcie znajdziemy np. większą ilość magnezu, fosforu, potasu oraz wapnia. Masło migdałowe może być także dobrą alternatywą dla osób, które posiadają alergię na orzeszki ziemne.

Choć najpopularniejszym zastosowaniem zarówno masła orzechowego, jak i masła migdałowego jest po prostu smarowanie nimi kanapek, to produkty te możemy użyć do znacznie większej ilości posiłków, np. do sosów, owsianek oraz koktajli. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, ponieważ są to produkty wysokokaloryczne.

 

Jak się okazuje, masło migdałowe wydaje się potencjalnie zdrowsze od masła orzechowego. Specjaliści zalecają jednak, aby w diecie stawiać przede wszystkim na urozmaicenie i jeśli nie posiadamy przeciwskazań, na przykład w postaci alergii, najlepiej jest spożywać te produkty naprzemiennie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj