Blada skóra i zimne dłonie to oznaki niedoboru żelaza we krwi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Niedokrwistość z niedoboru żelaza może wystąpić z powodu braku żelaza w diecie, słabego wchłaniania żelaza z jelita lub niedoboru żelaza spowodowanego utratą krwi.

 

Ze względu na zwiększone zapotrzebowanie na żelazo istnieje ryzyko wystąpienia niedokrwistości z niedoboru żelaza w okresie ciąży i laktacji, a także u dzieci i młodzieży w okresie wzrostu.

 

1. Ciągłe zmęczenie

 

Jeśli śpisz wystarczająco dużo, ale cały czas czujesz się bardzo zmęczony, możesz mieć niedobór tlenu w tkankach, co jest jedną z konsekwencji niedoboru żelaza.

 

2. Masz bladą skórę

 

To żelazo nadaje hemoglobinie czerwony kolor, który z kolei nadaje kolor skórze. Dlatego przy niedokrwistości z niedoboru żelaza intensywność czerwonego koloru jest zmniejszona.

 

3. Ciągle zimne dłonie i stopy

 

Jeśli twoje ciało nie ma wystarczającej ilości żelaza, zmniejsza się liczba i rozmiar czerwonych krwinek we krwi. W tym przypadku przepływ krwi kierowany jest przede wszystkim do ważnych dla życia narządów, takich jak serce, nerki i wątroba.

 

4. Bardzo wysokie tętno

 

Puls przyspiesza, gdy organizm wyczuwa, że we krwi jest mało tlenu. Dzieje się tak, ponieważ serce wykonuje dodatkową pracę, aby szybciej pompować więcej krwi bogatej w tlen.

 

Dzienna rekomendacja dla żelaza to 10-15 mg. 10 mg żelaza znajduje się na przykład w jednym z następujących pokarmów:

 

  •      50 gramów duszonej wątroby;
  •      55 gramów otrębów pszennych;
  •      90 gramów soczewicy;
  •      125 gramów kaszanki;
  •      400 gramów duszonej wołowiny.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj