Czy picie wina jest zdrowe?

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Spożywany alkohol uwalnia w organizmie toksyny, które uszkadzają komórki. Im więcej wypitego alkoholu, tym więcej uszkodzeń, zwłaszcza wątroby. Zdaniem National Institute on Alcohol Abuse and Alcoholism, większość spożywanego alkoholu jest rozkładana przez wątrobę, co sprawia, że wątroba jest szczególnie podatna na uszkodzenie.

 

Od lat pojawiają się informacje na temat tego, że picie wina zwiększa poziom tak zwanego „dobrego cholesterolu”, zmniejsza stan zapalny w organizmie, a także zapewnia inne korzyści zdrowotne, które mogą zmniejszać ryzyko chorób sercowo-naczyniowych.

 

Większość z badań opiera się na obecności w skórkach winogronowych polifenolu o nazwie resweratrol. Ponieważ czerwone wino jest fermentowane ze skórkami winogron, posiada ono więcej prozdrowotnych polifenoli od wina białego. Jednak warto zauważyć, że te same substancje zawierają także inne produkty spożywcze, na przykład jagody lub orzeszki ziemne.

 

Badania wykazały za to inną zależność. Starsze osoby pijące wino są częściej ludźmi, którzy dbają o swoje zdrowie w postaci prowadzenia zdrowej diety lub wykonywania ćwiczeń fizycznych. Natomiast osoby niepijące wina częściej są osobami o rozległych problemach zdrowotnych, które im to uniemożliwiają. 

W badaniach z 2014 roku z udziałem 589 osób w wieku 55 lat i starszych stwierdzono, że małe lub umiarkowane spożycie alkoholu może być potencjalnie korzystne dla funkcji poznawczych. Jeśli jednak chodzi o osoby młode, nie odnotowano żadnych zauważalnych korzyści.

 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) klasyfikuje alkohol jako czynnik rakotwórczy, który może uszkadzać DNA. Niedawno odkryto dowody na to, że spożywanie alkoholu zwiększa ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, w szczególności raka piersi. Zwiększone ryzyko dla kobiet w okresie przedmenopauzalnym, które piją jeden kieliszek wina dziennie, wynosi około 5%. Alkohol może podnosić poziom estrogenów we krwi zarówno u kobiet przed menopauzą, jak i po menopauzie, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem rozwoju raka piersi.

"Wino powinno być pite dla przyjemności, ale należy pamiętać, że wino to nie lekarstwo i warto zachować umiar w jego spożywaniu" – twierdzi dr Tim Stockwell z Centrum Badań nad Uzależnieniami na Uniwersytecie Wiktoria.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj