Fast foody zwiększają ryzyko przedwczesnej śmierci

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Skrzydełka z kurczaka są jednym z najpopularniejszych fast foodów na świecie, ale naukowcy alarmują, że ich konsumpcja wiąże się ze znacznym ryzykiem. Nowe badania wykazały, że jedzenie głęboko smażonych potraw, w tym kurczaków, zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci.

 

Naukowcy z University of Iowa odkryli, że jedna porcja smażonych potraw zwiększa ryzyko zgonu o 8% w porównaniu do dnia, gdy odżywiamy się zdrowo. Niepokojący dla wielu może być również fakt, że badanie opublikowane w British Medical Journal wykazało silne powiązania nie tylko ze smażonym kurczakiem, ale również z rybami.

 

Stwierdzono, że spożycie jednej porcji smażonego kurczaka dziennie zwiększało ryzyko zgonu z jakiegokolwiek powodu o 13% oraz ryzyko śmierci z powodu zawału serca o 12%. W międzyczasie jedna porcja smażonych ryb lub skorupiaków zwiększała zagrożenie zgonu z jakiejkolwiek przyczyny o 7%, a z powodu zawału serca o 13%.

Ustalenia naukowców były nadal aktualne nawet wtedy, gdy wzięto pod uwagę inne czyniki, takie jak np. aktywność fizyczna pasjonatów fast foodów. Badacze zaznaczyli, że zmniejszenie spożycia smażonych potraw, zwłaszcza kurczaka i ryb, może mieć znaczący wpływ na całe spektrum zdrowia publicznego.

 

Naukowcy nie znaleźli żadnego konkretnego związku pomiędzy spożywaniem smażonych potraw a rozwojem nowotworów. Konkluzją badaczy jest zalecenie, by przestawić się na zdrowsze metody gotowania we własnym domu i zrezygnować z łatwych i szybkich przekąsek w lokalach gastronomicznych na mieście. Ta jedna zmiana może wpłynąć nie tylko na dłuższe życie, ale także na zminimalizowanie ryzyka wielu chorób.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika aga aga

Jak to ma nie szkodzić skoro

Jak to ma nie szkodzić skoro nie wolno jeść spleśniałych owoców a mięso niby można?

0
0
Portret użytkownika zdzichumichu

Też mi nowina...Skandalem

Też mi nowina...Skandalem jest,że całe to gó.o reklamują sportowcy.Na reklamach występują same szczuplaczki i żadnych otyłych ludzi.Doliczmy do tego chipsy,napoje gazowane i piwsko.Takie czasy.W reklamach wszyscy wcinający i pijący chemię są piękni,szczupli i zdrowi.Na sport idzie z tego badziewia gruby hajs a sport wspiera tą "śmierć".Rąsia,rąsię...

0
0

Skomentuj