Popularny składnik diety zwiększa ryzyko przedwczesnej śmierci o 28%

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Choroby serca są najczęstszą przyczyną śmierci na świecie, odpowiadając za ponad 17 mln zgonów w ciągu każdego roku. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) twierdzi, że można zapobiec ponad 500 tysiącom śmierci, jeśli zmieni się nawyki żywieniowe ludzi. W tym przypadku chodzi o zakazanie stosowania tłuszczów trans – niebezpiecznego dla zdrowia rodzaju tłuszczów z grupy nienasyconych.

 

<--break->

WHO zamierza do 2023 roku zakazać stosowania tłuszczów trans na całym świecie. Wiele krajów już zabroniło stosowania tych niebezpiecznych substancji do produkcji żywności lub przynajmniej ostrzega o ich zawartości w konkretnych produktach. Nie wszędzie jednak możemy liczyć na takie wsparcie – przykładowo w Polsce nadal brak uregulowań prawnych w tej sprawie.

 

Tłuszcze trans zostały opracowane na początku XX wieku, kiedy producenci żywności poszukiwali tanich zamienników masła. Zaczęto wówczas stosować utwardzone tłuszcze roślinne, czyli do dziś bardzo popularne margaryny. Dopiero w latach 90. XX wieku kilka dużych badań wykazało, że tłuszcze trans są niebezpieczne dla zdrowia. Dieta bogata w te substancje zwiększa ryzyko chorób serca o 21 %, a ryzyko przedwczesnej śmierci aż o 28 %, wiążąc się przy okazji ze zwiększonym ryzykiem cukrzycy typu 2.  

Stosowanie niepotrzebnych, toksycznych substancji chemicznych prowadzi do około 500 tysięcy zgonów z przyczyn sercowo-naczyniowych w ciągu każdego roku. Tłuszcze te są dodawane do potraw smażonych, wypieków oraz niezdrowych przekąsek.

 

Pierwszym krajem, który postanowił ograniczyć stosowanie tłuszczów trans była Dania w 2001 roku, a w ślad za nią poszły niektóre inne europejskie kraje. W 2006 roku podobną ustawę uchwalił Nowy Jork. We wszystkich tych miejscach wykazano ogólną poprawę stanu zdrowia obywateli.

 

Co ważne, tłuszcze trans są nadal bardzo popularne w wielu krajach na świecie, między innymi w Polsce. Jednak jak informuje WHO, może się to zmienić w ciągu kilku najbliższych lat. Do tego czasu warto szczególnie analizować skład żywności, którą na co dzień spożywamy.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj