Hamburgery są szkodliwe dla ludzkiego układu nerwowego

Kategorie: 

www.sxc.hu

Ludzki mózg cierpi, gdy spożywamy jedzenie typu fast food. Do takiego wniosku doszli naukowcy z Instytutu Psychiatrii w Nowym Jorku. Udało im się ustalić jakie patologie w układzie nerwowym wywołuje spożywanie jedzenia typu fast food. Okazuje się, że wysoki poziom cukru i tłuszczów nasyconych, zawartych w hamburgerach i frytkach, powoduje uszkodzenia w strukturze mózgu, niszczy tkankę nerwową i wywołuje stany zapalne.


Badania przeprowadzono za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI). Naukowcy skanowali mózgi ludzi o normalnej masie ciała oraz tych, którzy cierpieli na otyłość wywołaną nieprawidłowym odżywianiem się.


Wyniki MRI ujawniły pewne nieprawidłowości w mózgach otyłych uczestników badania. Występowało u nich podwyższone stężenie fibrynogenu, co świadczyło o nieprawidłowych procesach przebiegających w układzie nerwowym, ponieważ zjawisko to występuje w przypadku ostrych chorób zapalnych i podczas obumierania tkanek.


W ciele migdałowatym (obszar mózgu znajdujący się w obrębie płata skroniowego), zauważono również nadmiar wody, co mogło świadczyć o oznakach uszkodzenia tkanek nerwowych. Warto dodać, że nieprawidłowe funkcjonowanie ciała migdałowatego łaczy się z występowaniem zaburzeń natury psychicznej: stanów lękowych, autyzmu, depresji, czy różnych fobii.


Ponadto naukowcom udało się zaobserwować mniejsze rozmiary mózgu u osób, które deklarowały częste spożywanie jedzenia typu fast food. Redukcja wielkości dotyczyła zwłaszcza kory orbitofrontalnej, która odpowiada nie tylko za apetyt, ale i za zdolność do podejmowania decyzji. Osoba z tą przypadłością może być bardziej skłonna do ryzyka, czy utraty samokontroli.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj