Warzywa i owoce powinno się jeść ze skórą i liśćmi

Kategorie: 

www.sxc.hu

Zdaniem Lawrence'a Biken'a, bardzo często podczas przygotowywania owoców i warzyw, ludzie pozbywają się najbardziej przydatnych części. Jego zdaniem nie powinno się na przykład obierać ze skórki cebuli, czy usuwać liści z brokułów.

 

Jak podaje The Times of India, w skórce cebuli można znaleźć dużo kwercetyny - związku, który zmniejsza ciśnienie i zapobiega blokadzie tętnic. Kwercetyna ma również właściwości przeciwzapalne i antyhistaminowe. Oznacza to, że zapobiega reakcjom alergicznym poprzez hamowanie produkcji i uwalniania się histaminy. Grillując mięso z cebulą można zmniejszyć poziom substancji kancerogennych w grillowanych potrawach.


Skórka melona jest źródłem cytruliny - aminokwasu, który wpływa na rozszerzanie się naczyń krwionośnych, co pozwala utrzymać normalny przepływ krwi. Cytrulina pomaga także przy zaburzeniach seksualnych i anemii sierpowatej. Dietetycy polecają dodawać skórkę melona np. do koktajli. To samo można zrobić z liśćmi brokułów. Dzięki temu pożywny napój będzie bogaty w karotenoidy i witaminy A i C.


Łodyga botwinki "naładowana" jest glutaminą, przeciwutleniaczami i związkami fenolowymi. Można nią na przykład zastąpić szparagi.

 

Z kolei skórka pomarańczowa to bogactwo błonnika, flawonoidów i witamin. Substancja czynna zawarta w skórce - d-limonen, łagodzi objawy zgagi i poprawia trawienie. Z kolei duża ilość witaminy C wzmacnia układ odpornościowy, co pomaga w zwalczaniu zakażeń układu oddechowego. Ekstrakt ze skórki można stosować w zastępstwie środków przeciwbakteryjnych, środków do odstraszania owadów, a nawet środków przeczyszczających. Skórka pomarańczowa - to również naturalny wybielacz zębów. Pektyna i błonnik zawarte w białej warstwie pod skórką zmniejszają apetyt i hamują głód aż do 4 godzin.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika iku

Owszem mozna zajadac sie

Owszem mozna zajadac sie skorka pomaranczy czy tez melona ale pod warunkiem, ze nie byly wczesniej pryskane jakims swinstwem Smile

0
0

Skomentuj