Herbata matcha posiada wiele właściwości zdrowotnych

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Matcha, czyli japońska sproszkowana zielona herbata jest od jakiegoś czasu coraz popularniejsza w naszym kraju. Warto jednak wiedzieć, że mimo poddawania matchy odmiennym procesom obróbki, jej efekty prozdrowotne nie różnią się od tych, które otrzymamy pijąc kawę lub zieloną herbatę.

 

Zwykła matcha zapewnia nam wiele korzyści zdrowotnych, jednak powinno się omijać wszelkie suplementy diety, które zawierają matchę lub tak zwany „wyciąg z zielonej herbaty”. Tego rodzaju suplementy mogą wchodzić w interakcje z wieloma lekami, które na co dzień zażywamy. Co gorsza – zbyt wysokie stężenie antyoksydantów może prowadzić do stresu oksydacyjnego i zamiast zwalczać choroby przewlekłe, możemy się na nie dodatkowo narazić.

 

Wracając jednak do naturalnej, tradycyjnej matchy – warto poznać jej niezaprzeczalne właściwości zdrowotne.

Pobudzenie

Matcha jest proszkiem znacznie bardziej skoncentrowanym od standardowych liści zielonej herbaty, dlatego też zawiera do trzech razy więcej kofeiny. To prawie tyle samo, co filiżanka kawy, więc efekt pobudzający także jest porównywalny.

 

Przyspieszenie metabolizmu

Wyniki kilku badań wskazały na to, że wyższe spożycie kofeiny wiąże się z przyspieszeniem naszego metabolizmu. Naukowcy sugerują, że zarówno kofeina jak i przeciwutleniacze zwane katechinami, które występują w matchy, mogą podkręcić nasz metabolizm. Nie ma co ukrywać – dodatkowe pobudzenie zmotywuje także do większego wysiłku fizycznego. 

Obniżenie poziomu cukru we krwi

Jeśli pijemy matchę bez dodatku cukru to jej spożycie wiąże się z obniżeniem poziomu cukru w naszej krwi. Należy jednak pamiętać, że jeżeli dodajemy matchę do soków, mrożonych jogurtów, lodów i innych tego typu przysmaków, to nici z niskiego poziomu cukru.

 

Obniżenie ryzyka chorób serca

Kolejne badania wykazały, że regularne picie matchy wiążę się z obniżonym ryzykiem wystąpienia chorób serca. Jest to jednak w głównej mierze skutek uboczny obniżonej masy ciała i zdrowszej diety, którą praktykują zwolennicy matchy.

 

Zapobiega starzeniu

Zawarte w matchy katechiny eleminują wolne rodniki, przez co zapobiegają uszkodzeniom tkanek skóry. Tak więc często pijana matcha, w połączeniu z właściwą pielęgnacją skóry, może skutkować promienną i młodzieńczą cerą.

 

Należy pamiętać, że efekty prozdrowotne matchy są bardzo zbliżone do znanej nam kawy oraz zielonej herbaty. Dlatego też niekoniecznie trzeba się zmuszać do picia droższego i obecnie silniej lansowanego napoju. Jeśli jednak doceniamy jego walory smakowe, to z pewnością nam nie zaszkodzi.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj