Imbir pomoże w leczeniu astmy

Kategorie: 

www.sxc.hu

Imbir jest obecny w kuchni całego świata, jest idealnym dodatkiem do dań zarówno słodkich, jak i pikantnych. Imbir posiada również niezwykłe właściwości lecznicze - to świetne lekarstwo np. na kaszel, przeziębienie, czy grypę, potrafi także zwalczyć gorączkę. Jak podaje Science Daily - najnowsze badania, przeprowadzone przez pracowników Uniwersytetu Columbia, wykazały, że imbir potrafi także poprawić jakość oddychania u astmatyków.



W przebiegu astmy, występuje nagłe zwężanie się oskrzeli (skurcz oskrzeli), napady kaszlu i uczucie dusznosci, po ekspozycji na czynniki drażniące, które dostają się do płuc. Powszechnie dostępne leki na astmę, rozszerzające oskrzela, są skuteczne, ponieważ rozluźniają mięśnie gładkie dróg oddechowych. W badaniu naukowcy próbowali dowiedzieć się, czy można uzyskać ten sam efekt przy użyciu imbiru.


Astma w ciagu ostatnich lat stała się powszechnie występującą chorobą, co związane jest z coraz bardziej skażonym środowiskiem, ilością chemikalii w powietrzu i pożywieniu. Jednak pomimo zrozumienia przyczyn rozwoju tej choroby, na przestrzeni ostatnich 40 lat nie udało się opracować prawie żadnych metod leczenia, które by mogły pomóc złagodzić objawy. Podczas badań okazało się, że imbir jest w stanie współdziałać z lekami przeciw astmie i skutecznie rozluźniać mięśnie układu oddechowego.


Eksperci pobrali próbki tkanki mięśniowej z górnych dróg oddechowych i poddali je działaniu czynników powodujących zwężenie oskrzeli. Następnie próbki traktowano kolejno: mieszaniną izoproterenolu (leku stosowanego w leczeniu astmy) z jedną z trzech substancji zawartych w imbirze (6-gingerol, 8-gingerol i 6-shogaol) oraz izoproterenolem w czystej postaci. Naukowcy porównali stopień rozluźnienia mięśni. Pod koniec badania, okazało się, że mieszanina związków imbiru i izoproterenolu mocniej rozluźniała mięśnie, niż izoproterenol w czystej postaci. Najskuteczniejsze było jego połączenie z 6-shogaol.


Następnie naukowcy, próbując odkryć mechanizm działania składników imbiru na układ oddechowy, odkryli, że hamują one aktywność enzymu PDE4D, który znajduje się w tkance płucnej i hamuje rozkurcz mięśni gładkich i zmniejszanie się stanu zapalnego. Konieczne jest kontynuowanie badań, aby odpowiednio wykorzystać pozyskane informacje.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj