Jak radzić sobie z bólem gardła i przeziębieniem?

Kategorie: 

Źródło: Internet

Nadchodzi najbardziej nieprzyjemna pora roku: końcówka jesieni. Nie bez powodu jest tak mało lubiana: w Polsce to nie tylko czas brzydkiej i deszczowej pogody, ale i wynikającej z aury wzmożonej fali zachorowań na przeziębienie i grypę. W okolicach listopada mało kto jest w stanie uniknąć wątpliwej przyjemności, jaką jest zatkany nos czy ból gardła. W jaki sposób powinniśmy chronić się przed wirusami i jak sobie radzić gdy nas dopadną?

 

Skąd się bierze przeziębienie?

Przeziębienie to infekcja wirusowa. Choć niegroźna, potrafi być niezwykle dokuczliwa – zwłaszcza gdy nie leczymy jej odpowiednio. Istnieje aż kilkaset wyodrębnionych wirusów, które mogą doprowadzić do przeziębienia; nie należy mylić ich jednak z wirusem grypy, który potrafi być groźny w skutkach. Wbrew pozorom, sezonowe infekcje nazywane właśnie grypą, najczęściej są jedynie uciążliwym przeziębieniem. Niejednokrotnie odpowiada za nie kilka wirusów na raz. Liczba tych szkodliwych drobnoustrojów oraz kombinacje, w jakich mogą się pojawić, sprawiają, że niezwykle trudno jest opracować skuteczną szczepionkę; w efekcie, przeziębienie może spotykać nas nawet raz na kilka miesięcy, zwłaszcza po przebytej chorobie lub jesienią i zimą, kiedy organizm jest osłabiony chłodem i brakiem odpowiedniej ilości światła słonecznego. Pocieszający jest jednak fakt, że im jesteśmy starsi, tym rzadziej dotyka nas to schorzenie: uodporniamy się bowiem systematycznie na coraz większą liczbę wirusów. Najczęściej drobnoustroje atakują dzieci – kilkakrotnie częściej niż dorosłych.  Według statystyk, w samym tylko USA rocznie choruje aż kilkadziesiąt milionów osób; choć przypadłość nie jest niepokojąca, pociąga za sobą społeczne i ekonomiczne skutki, takie jak na przykład konieczność zwolnienia się pacjentów z obowiązków szkolnych i zawodowych oraz ogromne wydatki poświęcone na podstawową służbę zdrowia.

Ból gardła i katar. Jak wygląda przeziębienie?

Przeziębienie, w przeciwieństwie do mającej gwałtowny charakter grypy, rozwija się raczej powoli. Temperatura ciała jest podwyższona, jednak nie powinna przekraczać 38°C. Wnikające w błony śluzowe wirusy wywołują najczęściej reakcję obronną organizmu w postaci suchości w gardle i nosie, wydzieliny z nosa (najpierw przezroczystej, potem żółtawej bądź zielonkawej), czy kaszlu (suchego bądź z flegmą). Częstym objawem przeziębienia jest także ból gardła oraz zmęczenie, ogólne rozbicie, brak koncentracji i fatalne samopoczucie. W przeciwieństwie do grypy, przeziębienie nie ma także poważnych konsekwencji – ewentualne  powikłania mogą objąć co najwyżej zapalenie spojówek. Z kolei następstwa grypy bywają bardzo poważne: od zapalenia mięśnia sercowego, przez zapalenie opon mózgowych, aż do zapalenia płuc. Dlatego należy dobrze orientować się w objawach tych dwóch chorób. Jeśli gorączka przekracza 38  stopni, infekcja jest gwałtowna i towarzyszą jej duszności, ból głowy, biegunka lub wymioty, niezbędna jest szybka pomoc lekarska. W przypadku zwykłego przeziębienia najczęściej przydatne są po prostu leki przeciwzapalne bez recepty, syrop na kaszel, krople do nosa i lek na gardło – wszystko, co pomaga złagodzić męczące nas symptomy.

Jak leczyć przeziębienie?

Przeziębienie nie powinno trwać dłużej niż tydzień; jednak odpowiednio leczone, z pewnością znacznie się skróci. Często najbardziej dokuczliwe objawy spotykają nas ze strony układu oddechowego: dobry lek na ból gardła jest więc niezwykle przydatny, zwłaszcza jeśli przy okazji złagodzi chrypkę. Tabletki na ból gardła powinny łagodzić stan zapalny; ważne aby przyjmować je odpowiednio z zaleceniem ulotki. Oferta rynkowa leków na ból gardła jest zresztą szeroka – mamy do wyboru wiele smakowych pastylek (jak chociażby w przypadku Tantum Verde http://www.tantumverde.pl/). Ulgę przyniosą nam także krople do nosa, które pomogą nam obkurczyć śluzówkę, a także udrożnić przewód nosowy. Mimo że krople są lekiem sprzedawanym bez recepty, są bardziej inwazyjne niż, przykładowo, tabletki na ból gardła: mogą bowiem uzależnić. Dlatego warto spytać farmaceutę jak długo można je stosować bez obaw; uzależnienie najczęściej kończy się wtórnym obkurczeniem śluzówki i katarem ciągnącym się przez bardzo długi czas: w niektórych przypadkach jest to nawet kilka lat! Podobnie uważać należy z syropami na kaszel: zbyt duże porcje mogą mieć niekorzystny wpływ na układ nerwowy. Nie należy więc przekraczać ustalonej na ulotce codziennej dawki.

Przeziębienie a moc natury

Specyfiki rodem z apteki warto również wspomóc tradycyjnymi domowymi metodami leczenia: w przypadku przeziębień są one wyjątkowo skuteczne. Przede wszystkim, należy odpocząć w łóżku, aby się wypocić; pomocna jest także gorąca kąpiel, najlepiej z dodatkiem olejków eterycznych. Konieczne jest picie dużej ilości ciepłych płynów, szczególnie herbaty czy soku malinowego – nie tylko rozgrzeją ale również uchronią osłabiony organizm przed odwodnieniem. W przypadku zwykłego przeziębienia, łagodne leki i metody tradycyjne powinny w zupełności wystarczyć. Jeśli nie pomogą w ciągu kilku dni, konieczna będzie wizyta u specjalisty, który dobierze odpowiednie leczenie pod kątem rozwijającego się stanu zapalnego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika alina

Ja gdy tylko czuje

Ja gdy tylko czuje przeziębienie to od razu zaczynam od gorącej kąpieli, ciepłego łózka i biore do picia L52. Natsępnego dnia goraca herbata z sokiem malinowym i znow uderzeniowa dawka kropelek. Ten lek powoduje, ze nie odczuwam takiego rozbicia ale tak długotrwale, a nie jak po gripexach na jakąś godzine. Profilaktycznie tez pozniej zażywam juz po infekcji, zeby nie bylo nawrotow, wzmcniam odporność dodajac kropelki do wody z cytryną.

0
0

Skomentuj