Muzyka wspomaga funkcjonowanie mózgu

Kategorie: 

www.123rf.com

Muzyka odbierana jest jako uniwersalny język uczuć, emocji i namiętności. Miłość do niej nie zależy od kraju, pochodzenia, czy wieku słuchacza. Naukowcy z Uniwersytetu w Luksemburgu dodają, że muzyka stymuluje także części mózgu odpowiedzialne za pamięć, mowę i narządy ruchu. Uzyskana wiedza może okazać się bardzo przydatna w praktyce.

 

 

W badaniach wzięły udział osoby starsze, wśród których byli ludzie całkowicie niesamodzielni oraz ci w pełni niezależni, cierpiący na demencję starczą, a także ci sprawni umysłowo. Podczas eksperymentu udało się osiągnąć znaczną poprawę ogólnego stanu zdrowia pacjentów, zmniejszenie ich dolegliwości bólowych i zmniejszenie napięcia nerwowego. Sesje prowadzono zarówno grupowo, jak i indywidualnie. Badacze doszli do wniosku, że muzyka miała stymulujący wpływ na pamięć emocjonalną osób starszych, przywołując dawne wspomnienia i wzmacniając poczucie istnienia.

 

Z wyników badań, opublikowanych w czasopiśmie "Medical Hypotheses" wynika, że muzyka skutecznie spowalnia rozwój choroby Alzheimera i demencji starczej. Oznacza to, że można ją powszechnie stosować w leczeniu zaburzeń neurologicznych i psychiatrycznych. Jednak wiedza na temat bezpośredniego wpływu muzyki na mózg ludzki jest nadal niewielka, pomimo faktu, że ostatnio nastąpił wyraźny wzrost zainteresowania tym tematem w świecie naukowym.


Muzyka wpływa na poziom produkcji takich hormonów, jak kortyzon, testosteron i estrogen i wpływa na powiązane z nimi receptory. W przeciwieństwie do środków medycznych o podobnych właściwościach, muzyka z pewnością nie ma żadnych skutków ubocznych.


Muzyka wpływa również na rozwój układu nerwowego u niemowląt i małych dzieci. Luciano Pavarotti, słynny śpiewak operowy, stwierdził kiedyś: "Jeśli dzieci nie uczą się słuchać muzyki od najmłodszych lat, są w ten sposób pozbawiane czegoś fundamentalnie ważnego w życiu". Udowodniono, że muzyka wpływa na nastrój, koncentrację, kreatywność i zdolność uczenia się dzieci i osób starszych.


Muzyka jest bardzo ważna dla ogólnego rozwoju mózgu, pomaga budować i wzmacniać te połączenia nerwowe, które wpływają na przetwarzanie informacji dźwiękowych. Połączenia nerwowe w mózgu niemowląt i małych dzieci tworzone są poprzez doświadczenia i wzmacniane przez ich powtarzanie, dopóki nie zostaną utrwalone odpowiednią reakcją, konkretnym efektem lub zjawiskiem. Kiedy taki związek zostanie utworzony, przełamanie go jest bardzo trudne.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj