Najbardziej niebezpieczne dla zdrowia przedmioty codziennego użytku

Kategorie: 

Źródło: Freeimages.com

Amerykańscy mikrobiolodzy z Uniwersytetu w Arizonie poddali badaniom przedmioty, których używamy na co dzień we własnych domach, pod kątem ryzyka jakie stwarzają one dla życia i zdrowia ludzkiego. Opublikowali oni również serię porad, które pozwolą pozbyć się mikrobów stanowiących zagrożenie. 

 

Pierwsze miejsce, pod względem stwarzania zagrożenia dla ludzkiego życia, zajęła deska do krojenia. Aby pozbyć się groźnych bakterii i pasożytów, deski po użyciu należy myć w gorącej wodzie z detergentem, następnie wycierać je do sucha. Naukowcy zalecają również, aby różne rodzaje pokarmów kroić na oddzielnych deskach. Pomóc temu może posiadanie co najmniej sześciu desek do krojenia: do drobiu, ryb, czerwonego mięsa, do warzywnych produktów, do owoców i osobną do chleba.


Drugie miejsce zajmuje słuchawka domowego telefonu. Aparat telefoniczny powinno się dezynfekować przynajmniej raz na dwa-trzy dni. Najwięcej uwagi należy poświecić oczywiście słuchawce.


Trzecie miejsce na liscie niebezpiecznych przedmiotów codziennego użytku zajęła gąbka do mycia naczyń. Naukowcy zalecają wymianę gąbek raz na tydzień.


Czwarte miejsce zajęła zasłona prysznicowa. Aby uniknąć rozwoju grzybów i pleśni na powierzchni i w samej łazience, zaleca się wymianę zasłon prysznicowych co najmniej raz na miesiąc.


Piąte, niechlubne miejsce zajęły kosze na śmieci, zarówno te z kuchni, jak i te łazienkowe. Kosze i wiadra na odpadki należy czyścić i dezynfekować przynajmniej dwa razy w miesiącu.


Szósta w kolejce okazała się być zmywarka. Uszczelki gumowe, na których gromadzi się najwięcej mikroorganizmów, zaleca się czyścić specjalnymi środkami dezynfekującymi nie rzadziej, niż raz na tydzień.


Siódme miejsce zajęła pralka. Tu najwięcej uwagi należy poświęcić elementom plastikowym oraz gumowym uszczelkom, je również należy dezynfekować, jednak nie rzadziej, niż raz na miesiąc.


Niestety naukowcy nie przeanalizowali stopnia zagrożenia dla ludzkiego życia, jakie stwarza powszechne stosowanie klawiatur komputerów, ekranów dotykowych, czy pilotów do telewizora. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika rxfx2.

Prawda, dla ludzi którzy

Prawda, dla ludzi którzy utracili ostatnie resztki systemu odpornościowego Biggrin

0
0
Portret użytkownika wowik

a wiecie ze tysiace lat temu

a wiecie ze tysiace lat temu nie bylo amerykanskich naukowcow i ich wypompowanych fantazji a ludziom zylo sie swietnie?

0
0
Portret użytkownika RH+

Kosz na śmieci zagrożeniem

Kosz na śmieci zagrożeniem dla zdrowia - no tak, amerykańscy naukowcy nie potrfią odróżnić go od szklanki. Idioci będą się narażać, człowiek mądry umyje kosz i będzie pamiętał, by nie nosić w nim wody na herbatę

0
0
Portret użytkownika MM

Wg mojej skromnej osoby to są

Wg mojej skromnej osoby to są bzdety. Moje najmlodsze dziecko bawi się w piasku i czasem go nawet trochę zjada, brudne raczki wklada do buzi i jakoś żyje. Ma wprawdzie problemy z alergią/nietolerancją ale akurat chyba nie na piasek. Za to boję się sie mu i mojej strszej córeczce podać wielu produktow ze sklepowych połek. Soczki czy słodycze pełne chemi najgorszego rodzaju są wg mnie o wiele gorsze od wielu bakterii z deski do krojenia, bo nie wiem jak inni, ale ja czy żonka nie kroimi brudnych warzyw itp... Tym pseudo naukowcom to "radzę" może ręce myć zamiast mydłem to detergentami i spirytusem a w domu zamiast żyrandola zamontować lampę dezynfekującą... Więcej rozsądku Panowie i Panie.

0
0
Portret użytkownika andy V

Nie ma bardziej szkodliwej

Nie ma bardziej szkodliwej dla zdrowia rzeczy aniżeli życie. A już nic tak nie niszczy zdrowia jak długie życie. Życie jest to śmiertelna choroba przenoszona drogą płciową. I niestety w tym przypadku nie pomogą żadne detergenty, a może tylko pomóc szklanka zimnej wody. ( Nie przed czy po, tylko zamiast ). 

0
0
Portret użytkownika e....

Dlaczego zawsze sie

Dlaczego zawsze sie powolujecie na amerykanow,co w POLSCE  nie ma naukowcow,a ,,ci wielcy naukowcy nie mowia ,ze bardziej szkodliwe jest samo uzywanie tel.kom. niz bakterie na nim, ze bardziej chorujemy od mieska, ktore kroimy na tej desce. W domu ,na swiecie ,wewnatrz nas ,sa zle i dobre bakterie,te dobre ,sa po to ,zeby chronic nas przed tymi zlymi,a jesli jestesmy cali wysterylizowani,nasze domy i swiat ,to nie ma juz co nas ochraniac.
Cala chemia ,leki i szczepienia tak nas oslabiaja ,ze nie mozemy w naturalny sposob zwalczac ,to co zle dla naszego organizmu,mniej techniki,naukowcow ,i bedziemy o wiele zdrowsi,
a takie artykuly ,to chyba z nudow ,dla ludzi niemyslacych,bakterii sie boja ,a co z tym wszytkim g.....co w nas laduja,wszystko zlo zwalaja na bakterie,lepiej pozbedziesz sie bakteri niz ,syfu ktory zbierasz przez dziesiatki lat ,az powstanie rak,az potem  Ci wmowia ,ze to genetyczna choroba ,i doloza jeszcze troche chemii ,zeby Cie dobic
ludzie sa tacy naiwni, a gdzie te bakterie byly przez te tysiace lat,,nie wiem jak my wtedy przetrfalismy do tej pory ...

0
0
Portret użytkownika Marylka Sz.

Cóż za okropne rzeczy

Cóż za okropne rzeczy wypisują ...  brrr...
Dawniej deski do krojenia po prostu przemywano  octem – i wystarczało.  Totalną bzdurą zaś jest zalecanie mycia detergentem.
Z tą słuchawką, to też jakoś nie teges. Ale, że czyścić trzeba, to prawda. Wystarczy odrobina kwasku cytrynowego i sody oczyszczonej. (Nie jednocześnie!)
Soda oczyszczona to najlepszy środek przeciw grzybom. Kto nie wierzy – niech poczyta  wypróbuje.
Co do reszty zaleceń – absolutna zgoda.
 
 

0
0

Skomentuj