Nanocząstki mogą pomóc leczyć raka w stadium przerzutów

Kategorie: 

www.123rf.com

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Missouri poinformowali, że są o krok od odkrycia metody leczenia raka w stadium przerzutów. Wiadomo, że ten etap rozwoju raka jest najpoważniejszy, ponieważ nowotwór "uwalnia" przerzuty, co prowadzi do występowania wtórnych nowotworów złośliwych, które mogą atakować pozostałe narządy. W tym stadium choroby nowotworowe uznawane są w zasadzie za nieuleczalne.


W najnowszym badaniu amerykańscy naukowcy wykorzystali do walki z przerzutami radioaktywne nanocząsteczki. Ich zastosowanie pozwaoliło na wyeliminowanie wtórnych nowotworów, co może uratować komuś życie. Nanocząsteczki zbudowane są z radioaktywnego lutetium, otoczonego warstwą złota. Ponadto zaopatrzono je w substancje, które pomagają zidentyfikować komórki nowotworowe i je zniszczyć, bez uszkadzania zdrowych tkanek organizmu. Dzięki temu możliwe jest zatrzymanie ekspansji nowotworu, bez obciążania całego organizmu pacjenta chemioterapią.


Doświadczenia przeprowadzono na myszach laboratoryjnych. Badania kliniczne na ludziach dopiero zostaną przeprowadzone. Jeśli ta metoda okaże się bezpieczna i skuteczna także dla ludzi, może uratować życie wielu pacjentom chorującym na raka.

 


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj