Naukowcy będą klonować świnie, aby przeszczepiać ich serca ludziom

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

W tym roku urodzi się pierwsze pokolenie takich świń. Ich serca będą testowane na pawianach, zanim naukowcy uzyskają zgodę na badania kliniczne na ludziach. Stanie się to za dwa lub trzy lata.

Eckhard Wolf, naukowiec z Uniwersytetu Ludwiga Maksymiliana (LMU) w Monachium, powiedział, że jego zespół dąży do przygotowania nowej rasy świń zmodyfikowanej z rasy Auckland Islands do prób transplantacji do 2025 roku.

 

Podczas pierwszej tego typu operacji zespół z Uniwersytetu Medycznego w Maryland przeszczepił śmiertelnie choremu człowiekowi dziesiąte zmodyfikowane serce świni w styczniu 2022 roku. Lekarze zauważyli, że organizm pacjenta dobrze reaguje na nowe serce, chociaż istnieje ryzyko infekcji, odrzucenia narządu lub wysokiego ciśnienia krwi.

„Naszą koncepcją jest przejście do prostszego modelu, a mianowicie pięciu modyfikacji genetycznych” - powiedział Wolf, którego praca wywołała gorącą debatę w Niemczech, kraju o jednym z najniższych wskaźników dawstwa narządów w Europie i silnym ruchu na rzecz praw zwierząt.

Wolf, który od 20 lat przeszczepia narządy zwierzęce ludziom, wyjaśnił, że jego zespół użyje technologii klonowania, która nie jest jeszcze w pełni skuteczna, aby stworzyć tylko „zwierzęta założycielskie”, z których będą hodowane przyszłe genetycznie identyczne pokolenia.

 

Transplantacja jest potrzebna osobom, u których zdiagnozowano niewydolność narządową, które nie mają innych możliwości leczenia. Na koniec 2021 r. na liście oczekujących na serca dawców w samych Niemczech znajdowało się około 8500 osób.

 

Zwolennicy Wolfa uważają, że dawcy odzwierzęcy mogą pomóc zawęzić listę, podczas gdy przeciwnicy twierdzą, że technologia jest rażącym naruszeniem praw zwierząt, skutecznie spychając świnie do statusu „fabryk organów”, podczas gdy małpy wykorzystywane w eksperymentach z przeszczepami umierają w agonii.

„Zwierzęta nie powinny służyć jako części zamienne dla ludzi. Zwierzę domowe, czy to klon, czy naturalnie urodzone zwierzę, ma te same potrzeby, lęki i prawa” – tłumaczy obrońca praw zwierząt.

 

W lutym 2019 r. niemiecka organizacja pozarządowa Doctors Against Animal Experiments opublikowała petycję żądającą zakazu badań nad ksenotransplantacją. Zebrała ponad 57 tys. podpisów. Christina Berchtold, rzeczniczka monachijskiego oddziału Niemieckiego Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt, nazwała tę praktykę „bardzo wątpliwą z etycznego punktu widzenia”.


 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj