Nowa technologia skutecznie naprawia nerki odrzucone po przeszczepie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Około 20% narządów dawcy jest zwykle odrzucanych, co sprawia, że ostry niedobór nerek do przeszczepu jest jeszcze bardziej znaczący. Technologia opracowana przez międzynarodową grupę naukowców pozwala przywrócić funkcję odrzuconych nerek do późniejszego udanego przeszczepu u innych ludzi.

 

Nowa metoda została opracowana przez naukowców z Yale University i Cambridge University. Eksperci odkryli przyczynę rozwoju zmian patologicznych w nerkach dawcy i byli w stanie ją skorygować. Zespół przygotowuje już próby kliniczne.

 

Naukowcy pracowali z 39 narządami, które nie nadawały się do transplantacji u ludzi. Odkryli, że standardowa metoda ochrony nerek dawców w lodówce doprowadziła do akumulacji białka fibrynogenu w narządzie, co jest związane z rozwojem zakrzepów krwi. Powstałe skrzepy zakłócały krążenie krwi i dostarczanie składników odżywczych.

 

Następnie umieścili narząd w warunkach normalnej temperatury ciała ludzkiego i zapewnili niezbędny poziom czerwonych krwinek, tlenu i składników odżywczych, stosując perfuzję maszyny normotermicznej. Wkrótce nagromadzenie fibrynogenu stopniowo się rozpuszczało.

 

Leczenie eksperymentalne przywróciło niedrożność naczyń spowodowaną warunkami przechowywania oraz sprawiło, że narząd był funkcjonalny i bezpieczny do dalszego przeszczepu. Naukowcy już planują próby kliniczne tej technologii, które będą uruchomione na początku 2021 r.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj