Naukowcy odkryli, że sprzątanie zmniejsza ryzyko zachorowania na Alzheimera o 21%

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z Sichuan University odkryli, że proste czyszczenie lub gotowanie może zmniejszyć ryzyko demencji o 21%, a regularna komunikacja i ćwiczenia fizyczne mogą wzmocnić ten efekt. Badanie zostało opublikowane w czasopiśmie Neurology.

 

Naukowcy przeanalizowali dane z brytyjskiego Biobanku, który śledzi stan zdrowia ponad pół miliona starszych osób. Pod koniec badania demencja rozwinęła się u 5185 uczestników. W ciągu 11 lat obserwacji najmniej przypadków otępienia dotyczyło osób najbardziej zaangażowanych w aktywność fizyczną i umysłową. 

 

Sprzątanie, praca w ogrodzie, gotowanie lub zmywanie naczyń zmniejszyły ryzyko zachorowania na chorobę Alzheimera o 21%. Ryzyko demencji było o 15% niższe u osób, które regularnie przyjmowały gości. 

 

Najbardziej zauważalny efekt treningu, biegania, szybkiego marszu, jazdy na rowerze: zmniejszyły ryzyko choroby Alzheimera o 35%. Wszyscy uczestnicy badania odnieśli korzyści z aktywności fizycznej, niezależnie od ich pochodzenia genetycznego.

 

Choroba Alzheimera jest najczęstszą postacią demencji starczej. Szacuje się, że do 2050 r. liczba przypadków demencji na całym świecie potroi się do ponad 150 milionów.Obecnie nie ma terapii, więc coraz większy nacisk kładzie się na modyfikacje stylu życia, które pomagają poprawić funkcjonowanie mózgu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj