Naukowcy potwierdzają, że zanieczyszczone powietrze dramatycznie zwiększa ryzyko demencji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Wiele badań wielokrotnie wskazywało na związek między złą ekologią a demencją, ale wyniki były trudne do zastosowania w praktyce w celu zapobiegania neurodegeneracji. Naukowcy przedstawili teraz dane pokazujące, w jaki sposób konkretna poprawa jakości powietrza zmniejsza ryzyko chorób, niezależnie od wieku i lokalizacji. Ich wyniki powinny stać się przewodnikiem po działaniach w miastach i krajach o ubogiej ekologii.

 

Z wcześniejszych badań wiadomo, że długotrwałe narażenie na zanieczyszczenia powietrza wiąże się z nagromadzeniem toksycznych blaszek w mózgu człowieka, czyli objawów choroby Alzheimera i innych chorób neurodegeneracyjnych. Istnieją dowody na to, że zanieczyszczenie powietrza przyczynia się do rozwoju objawów demencji, nawet u dzieci i młodzieży. Najbardziej prawdopodobnym powodem jest to, że w powietrzu, którym oddychają ludzie, znajdują się mikroskopijne ciała stałe.

 

Potwierdza to najnowsze opracowanie zaprezentowane na Międzynarodowej Konferencji Association for the Study of Alzheimer's.

 

Dobrą wiadomością jest to, że wysiłki na rzecz poprawy jakości powietrza szybko wpływają na zdrowie publiczne. Tym samym spadek zawartości drobnych cząstek (PM 2,5 lub cząstek o średnicy poniżej 2,5 μm), a także poziomu tlenku azotu w powietrzu tylko o 10% obecnego standardu bezpiecznego powietrza, spowodował zmniejszenie ryzyka demencji i spowolnienie spadku zdolności poznawczych odpowiednio o 14% i 26% przez dziesięć lat. Dane te, analizowane wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, nie zależały od wieku i miejsca zamieszkania osób, a także od historii chorób układu krążenia.

 

W przeciwieństwie do tego, długotrwałe narażenie na zanieczyszczenie powietrza wiąże się z wyższymi poziomami beta-amyloidu. Podobne wyniki uzyskano we Francji. Tam spadek stężenia PM 2,5 zmniejszył ryzyko demencji i choroby Alzheimera, w szczególności odpowiednio o 15% i 17%.

„Wiedzieliśmy, że zanieczyszczone powietrze jest szkodliwe dla naszych mózgów, ale teraz widzimy dowody, które faktycznie zmniejszają ryzyko demencji poprzez zmianę jakości powietrza” – wyjaśniła współautorka Claire Sexton.

Ekspertka dodała, że są to ważne wyniki dla władz federalnych i lokalnych, a także dla firm dążących do zmniejszenia emisji do powietrza. Ciekawe rozwiązanie na zmianę sytuacji w krótkim terminie przedstawili niedawno inżynierowie Biotlab. Opracowali maskę, która oczyszcza powietrze z patogenów i cząstek stałych, zanim powietrze dostanie się do ludzkich płuc.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj