Osoby chorujące na nadciśnienie w podeszłym wieku są bardziej narażone na choroby neurologiczne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Osoby w podeszłym wieku, które chorują na nadciśnienie, mogą być bardziej narażone na choroby neurologiczne oraz niebezpieczne zmiany w mózgu. Niebezpiecznym skutkiem może być również choroba Alzheimera.

 

Zespół naukowców zbadał, czy wyższe ciśnienie krwi w starszym wieku może być powiązane ze zmianami w mózgu. W badaniu wzięło udział 1288 osób, z czego ponad połowa miała w przeszłości zbyt wysokie ciśnienie krwi, a 87% zażywało leki na nadciśnienie. Prawie połowa badanych doświadczyła w późniejszym wieku uszkodzenia mózgu.

Badacze po śmierci osób uczestniczących w eksperymencie przeprowadzali autopsje na mózgu. Naukowcy odkryli, że ryzyko uszkodzenia mózgu wzrasta u osób z wyższym skurczowym ciśnieniem krwi.

 

Podczas autopsji, naukowcy szukali również objawów choroby Alzheimera. Zespół zauważył pewne powiązanie między ciśnieniem krwi, a chorobą, jednak interpretacja przyczyny tego stanu nie jest do końca jasna.

Podobne badania dotyczące osób w podeszłym wieku wykazały, że posiadanie wysokiego procentu tkanki tłuszczowej w tym wieku może zwiększać ryzyko rozwoju demencji.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)

Skomentuj