Wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca zmieniają strukturę mózgu

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

To oczywiste, że wysokie ciśnienie krwi i cukrzyca negatywnie wpływają na ludzki organizm. Jednak najnowsze badania wykazały, że te dwa czynniki mogą również osłabiać pamięć i ograniczać szybkość myślenia. Co więcej, skutki chorzeń można zaobserwować już w średnim wieku.

 

Choroby, czynniki stylu życia oraz czynniki genetyczne, które wpływają na ukrwienie mózgu, znane są jako czynniki ryzyka naczyniowo-mózgowego. Zwiększają one prawdopodobieństwo zachorowania na demencję u osób starszych. Jednak w najnowszych badaniach skupiono się na młodszych uczestnikach, aby określić wpływ chorób na szybkość myślenia i pamięć.

 

Neurolodzy z Uniwersytetu Oksfordzkiego przeanalizowali skany MRI mózgu ponad 22 tysięcy uczestników brytyjskiego projektu Biobank w poszukiwaniu zmian w połączeniach istoty szarej i białej. Uwzględniono także dane kliniczne, demograficzne i poznawcze ochotników.

Badania wykazały, że czynniki ryzyka, które oddziałują na ukrwienie mózgu, wpływają na objętość mózgu w sieci czołowo-ciemieniowej oraz integralność połączeń istoty białej między poszczególnymi regionami. Wśród uczestników w wieku od 44 do 70 lat zauważono, że wyższe ciśnienie krwi było powiązane z niższą wydajnością poznawczą. Jednak podobny efekt nie wystąpił wśród ochotników w wieku powyżej 70 lat. Odkryto również, że cukrzyca typu 2 również negatywnie wpływa na funkcje wykonawcze, choć tylko 5% uczestników cierpiało na to schorzenie.

 

Autorzy badania zwracają uwagę, że wskazane negatywne zmiany w mózgu wywołane przez wysokie ciśnienie krwi i cukrzycę typu 2 są bardzo niewielkie. Jednak fakt, że potrafimy w ogóle wykryć te zmiany, wskazuje, że mózgi uczestników już się zmieniają, co może prowadzić do dalszego osłabiania pamięci i ograniczania szybkości myślenia w przyszłości. Dlatego monitorowanie i leczenie nawet nieco podwyższonego ciśnienia krwi może uchronić przed subtelnymi uszkodzeniami mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj