Kotów z COVID-19 może być więcej, niż pierwotnie sądzili eksperci

Kategorie: 

Źródło: youtube

Naukowcy z Uniwersytetu Rolniczego Huazhong w Chinach zbadali próbki krwi i rozmazów z błon śluzowych 102 kotów. Wyniki badań opublikowane w czasopiśmie Emerging Microbes.

 

Przeciwciała COVID-19 wykryto w piętnastu próbkach krwi. Jednocześnie jedenaście z nich zawierało białka neutralizujące, które skutecznie blokują infekcję. Wszystkie koty uzyskały wynik negatywny na COVID-19. Żaden z kotów nie wykazywał znanych objawów choroby i nie padł podczas obserwacji.

 

W badaniu wzięło udział 46 bezpańskich kotów, 3 zwierzęta ze schroniska, 41 kotów z hodowli i 15 kotów z rodzin, w których ktoś chorował na COVID-19.

 

Najwyższe poziomy przeciwciał zaobserwowano u kotów, których właściciele mieli COVID-19. Jednocześnie okazało się, że niektóre zwierzęta zaraziły się wirusem od innych kotów z grup zwierząt porzuconych lub mieszkających w hodowlach.

 

Autorzy badania podkreślają, że nie udało im się jeszcze udowodnić przynajmniej jednego przypadku przeniesienia wirusa z kota na człowieka. Niemniej jednak zachęcano właścicieli zwierząt domowych do zachowania ostrożności podczas komunikowania się ze zwierzętami domowymi, a jednocześnie do ograniczania ruchu zwierząt, a także ich kontaktu z innymi kotami, zarówno z tymi udomowionymi, jak i bezpańskimi.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj