Badanie krwi może wykryć wczesne stadium choroby Alzheimera z 94% dokładnością

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com, Wikimedia Commons, CC BY 2.0 Flickr.com/Liz West

Jednym z poważnych problemów mających wpływ na dzisiejsze badania nad chorobą Alzheimera jest to, że niemal niemożliwe jest zidentyfikowanie choroby na jej najwcześniejszych etapach. Najczęściej diagnoza występuje już po pojawieniu się pierwszych objawów, kiedy jest za późno na wdrożenie leczenia.

Naukowcy opracowali nowe badanie krwi, które może zdiagnozować do 94% przypadków Alzheimera nawet 20 lat przed pojawieniem się pierwszych objawów choroby. Badacze z Washington University School of Medicine w St Louis opisali nowatorski test w czasopiśmie Neurology.

 

Test opiera się na poziomach amyloidu-beta we krwi, co pozwala przewidzieć, ile białka zgromadziło się w mózgu. Jest to usprawniona wersja poprzedniego badania sprzed dwóch lat, w którym wykorzystano spektrometrię mas do pomiaru stosunków amyloidu-beta 42 i amyloidu-beta 40. Po ustaleniu stosunku białek, wyniki są porównywane z wiekiem pacjenta i obecnością (lub brakiem) wariantu genetycznego APOE4 – czyli dwóch ważnych czynników ryzyka choroby Alzheimera.

 

Zespół przepadał 158 dorosłych w wieku minimum 50 lat. Każdy pacjent oddał co najmniej jedną próbkę krwi i przeszedł co najmniej jeden skan PET, metodą tradycyjnie stosowaną do diagnozowania choroby Alzheimera. Każdą próbkę krwi i skan PET oznaczono następnie albo jako amyloid dodatni, albo amyloid ujemny, w zależności od uzyskanych wyników.

Naukowcy szukali odpowiedniego klucza i znaleźli go w 88% przypadków. Gdy dotyczyły one pewnych czynników ryzyka, dokładność badania krwi wzrosła do 94%.

Czynniki te obejmowały wiek i obecność genu APOE4, który zwiększa ryzyko wystąpienia choroby trzy do pięciu razy. Zespół wziął pod uwagę również płeć, ponieważ choroba występuje dwa razy częściej u kobiet, jednak nie miało to większego wpływu na wyniki.

Co ciekawe, wyniki badań krwi niektórych pacjentów, których początkowo uważano za fałszywie dodatnie, były w rzeczywistości wynikami dodatnimi. Naukowcy odrzucili te wyniki, ponieważ nie pasowały one do skanu PET pacjenta. Jednak późniejsze skany mózgu potwierdziły, że cały czas mieli rację. Sugeruje to, że badanie krwi oznaczyło chorobę na wcześniejszym etapie – i jest bardziej wiarygodne niż skan PET.

 

Zespół badaczy ma nadzieję, że badanie krwi będzie niebawem ogólnodostępne. Choroba Alzheimera jest nieuleczalna, lecz wczesne wykrycie zmian w mózgu może pozwolić na wprowadzenie leczenia i spowolnić jej rozwój.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj