Witamina E opóźnia rozwój Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Jak wynika z najnowszych badań opublikowanych w The Journal of the American Medical Association (JAMA), zażywanie witaminy E we wczesnym stadium Alzheimera pozwala spowolnić spadek funkcji poznawczych. Uczeni odkryli, że suplementy pozwoliły pacjentom utrzymać zdolność wykonywania podstawowych zadań średnio o około 6 miesięcy.

 

Badania były przeprowadzane przez naukowców z Ośrodka Opieki nad Weteranami w Minneapolis. W okresie od sierpnia 2007 roku do marca 2012 roku zaproszono do badania 610 wolontariuszy i przydzielano ich do jednej z czterch grup. Jedna grupa osób brała dziennie 2000 jednostek międzynarodowych (IU) witaminy E. Druga otrzymywała memantynę - lek stosowany przy chorobie Alzheimera, trzecia kombinację obu środków, natomiast czwarta - placebo.

 

Po około dwóch lat obserwacji zespół doszedł do wniosku, że pierwsza grupa zażywająca witaminę E jako jedyna wykazała wolniejszy spadek zdolności do wykonywania codziennych czynności. Naukowcy podkreślają jednak iż wyniki powyższych badań nie należy rozumieć jako skutecznego sposobu na zapobieganie Alzheimera.

 

Jak twierdzi Dr. Ronald Petersen, dyrektor Centrum Badań nad Chorobą Alzheimera w Mayo Clinic, wyniki badań są skromne, jednak poprzednie badanie wykazało zwiększone ryzyko zgonu wśród osób przyjmujących witaminę E, o czym naukowcy nie wspomnieli w najnowszym badaniu. Natomiast autor badania Dr. Maurice Dysken powiedział, że dawkowanie witaminy E nie jest w stanie zatrzymać rozwój choroby a jedynie spowolnić go.

 

 

Źródło: http://jama.jamanetwork.com/article.aspx?articleid=1810379

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj