Niski poziom serotoniny może prowadzić do rozwoju choroby Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy nadal pracują nad ustaleniem neuronalnych, molekularnych oraz genetycznych podstaw choroby Alzheimera. Najnowsze badania wskazują na to, że choroba może być spowodowana niskim poziomem serotoniny.

 

Badania z ostatnich lat wykazały, że osoby z chorobą Alzheimera mają w mózgu niższy poziom serotoniny, która reguluje między innymi nastrój, sen, apetyt oraz popęd seksualny. Dodatkowo w innych badaniach wykazano, że utrata neuronów monoaminergicznych w mózgu, które modulują serotoninę, wiąże się z gromadzeniem płytki amyloidowej, która jest charakterystyczną oznaką choroby Alzheimera.

 

Nowe badania przeprowadzone przez Dr Gwenn Smith, profesor psychiatrii i nauk behawioralnych z Uniwersytetu Medycznego im. Johna Hopkinsa w Baltimore potwierdzają, że serotonina odgrywa kluczową rolę w chorobie Alzheimera. Wykorzystano metodę pozytonowej tomografii emisyjnej (PET), by zbadać poziomy serotoniny w mózgach 56 uczestników. Średnia wieku uczestników wynosiła 66 lat, a 45% z nich stanowiły kobiety. 

Transporterami neuroprzekaźników, w tym serotoniny, są białka znajdujące się w błonie neuronów (SERT). Badacze podzielili uczestników na dwie grupy po 28 uczestników. Grupa pierwsza miała objawy łagodnego upośledzenia funkcji poznawczych, które są często początkiem choroby Alzheimera, a druga grupa składała się z osób zdrowych.

 

Naukowcy odkryli podczas skanowania, że osoby z wczesnymi oznakami chorobowymi miały do 38% mniej SERT niż zdrowi uczestnicy. Ponadto, żadna z chorych osób nie miała wyższego poziomu SERT od pozostałych uczestników.

 

Zwykle podczas leczenia chorób takich jak depresja, lekarze przepisują tak zwane selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI), które zwiększają poziom neuroprzekaźnika w mózgu. Wyniki badania wskazują, że zapobieganie utracie serotoniny lub zastąpienie jej innym neuroprzekaźnikiem może spowolnić lub całkowicie zatrzymać postęp choroby Alzheimera.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj