Naukowcy odnaleźli lek zapobiegający rozwojowi choroby Alzheimera

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcom udało się usunąć gen odpowiedzialny za chorobę Alzheimera z komórek mózgowych. Jest to nowatorska metoda, która może pomóc wielu zagrożonym chorobą.

Naukowcy z Gladstone Institutes w San Francisco, byli w stanie usunąć główny gen odpowiedzialny za występowanie choroby Alzheimera. Gen ten nosi nazwę apoE4.

W swoich badaniach, opublikowanych w czasopiśmie Nature Medicine, naukowcy odkryli, że osoby posiadające przynajmniej jedną kopię genu apoE4 są ponad dwukrotnie bardziej narażone na zachorowanie na Alzheimera. U osób, u których wykryto dwie kopie genu, są narażone na zachorowanie aż dwunastokrotnie częściej.

Główną przyczyną choroby są amyloidy – szkodliwe białka, które tworzą skupiska w mózgu, utrudniając jego normalne funkcjonowanie.

Aby naprawić te nieprawidłowości, naukowcy stworzyli lek, który potrafił przekształcić białko apoE4 w nieszkodliwe białko apoE3. Te tak zwane „korektory struktur” wyeliminowały wszystkie możliwe objawy choroby Alzheimera. Naukowcy przeprowadzili obecnie jedynie badania na szczurach, lecz pracują nad ulepszeniem technologii, by móc zacząć testy na ludziach.

 

Według Yadonga Huanga, głównego autora badania, leki na Alzhaimera, które powstały w ostatnim dziesięcioleciu, są nieskuteczne. Najnowszy lek ma za zadanie zapobiegać rozwojowi choroby, co czyni go bardzo obiecującym środkiem.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj