Ogrodnictwo ma zbawienny wpływ na Twoje zdrowie

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Wreszcie nadeszła pora roku, w której posiadacze ogrodów mogą bez ograniczeń cieszyć się swoją pasją – ogrodnictwem. Pielęgnacja otaczającej dom przyrody może sprawić niemałą satysfakcję, a dodatkowo posiada bardzo pozytywny wpływ na nasze zdrowie.

 

Ogrodnictwo może być formą spędzania czasu, która zaangażuje całą rodzinę. Dlatego jest to doskonała alternatywa dla czynności takich jak oglądanie telewizji, czy przesiadywanie przed komputerem. Znacznie przyjemniejsze i zdrowsze dla naszego organizmu jest przebywanie na świeżym powietrzu.

 

Dzieci podczas spędzania czasu w ogrodzie mogą nauczyć się od rodziców wiele informacji na temat przyrody. Między innymi tego, skąd pochodzi jedzenie, a także czym różnią się zdrowe, ekologiczne pokarmy od przetworzonej żywności.

 

Dzięki ogrodnictwu zyskujemy dużą dawkę witaminy D, która posiada szereg właściwości zdrowotnych. Prawidłowy poziom witaminy D w organizmie utrzymuje w zdrowiu całe nasze ciało – wzmacniając kości, wspomagając odchudzanie, a także zapobiegając nowotworom, nadciśnieniu, chorobom serca, cukrzycy, przeziębieniom, alergiom, astmie, depresji oraz otępieniu.

 

Warto zdać sobie sprawę z tego, że praca w ogrodzie może równać się treningowi na siłowni. W ogrodnictwie wykonujemy ruchy mobilizujące mięśnie całego ciała. Dzięki takiemu wysiłkowi nie tylko możemy zgubić nadprogramową tkankę tłuszczową, ale także wzmocnić mięśnie.

Badania przeprowadzone przez naukowców w Holandii dowiodły, że zajmowanie się ogrodem może obniżyć w organizmie poziom hormonu stresu – kortyzolu. Przekłada się to na większy spokój, wyciszenie i poczucie bycia szczęśliwym.

 

W innym badaniu przeprowadzonym w 2006 roku naukowcy dowiedli na ponad 2800 osobach w wieku powyżej 60 lat, że ogrodnictwo może zmniejszać ryzyko demencji aż o 36 %. Ma to związek zarówno z relaksacyjnym wpływem pielęgnacji ogrodu, ale także z dodatkowym mobilizowaniem do pracy naszego mózgu.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj