Jedna piąta populacji może posiadać zdolność synestezji

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Niektórzy ludzie doświadczają krzyżowania się ze sobą zmysłów. Synestezja może objawiać się jako kojarzenie muzyki z kolorami, zapachów ze wspomnieniami. Do tej pory było to uważane za dość rzadkie zjawisko, jednak naukowcy odkryli, że liczba osób doświadczających synestezji jest znacznie wyższa.

 

Przeprowadzano badanie na 40 osobach, u których nie rozpoznano wcześniej synestezji. Stwierdzono, że 22 % uczestników posiadało zdolność do „słyszenia” dźwięków, podczas projekcji obrazu na ekranie.

Uważa się, że łagodna forma synestezji jest stosunkowo powszechna w populacji, natomiast jej bardziej ekstremalne wersje występują znacznie rzadziej. Osoby, które zostały zidentyfikowane jako posiadacze poświadomych połączeń wzrokowo-słuchowych, były w stanie lepiej rozwiązywać wzory, np. rozróżniać sekwencje alfabetu Morse’a.

Staje się coraz bardziej oczywiste, że zjawisko synestezji jest na stałe wpisane w zdolności naszych mózgów, a nie jak wcześniej sądzono, wynikające z braku równowagi substancji chemicznych. Twierdzono tak na podstawie przypadku kobiety, która po porażeniu piorunem straciła zdolność do widzenia kolorów, a odzyskała ją dopiero po usłyszeniu muzyki.

 

Ocena: 

3
Średnio: 3 (1 vote)

Skomentuj