Oddychanie przez nos poprawia pamięć oraz procesy emocjonalne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Oprócz utrzymania funkcji życiowych, oddychanie koordynuje także aktywność elektryczną w wielu regionach mózgu, a zatem ma ogromny wpływ na funkcjonowanie psychiczne. Stwierdzono, że synchronizacja fal mózgowych jest szczególnie silna, gdy wdychanie jest wykonywane przez nos, a nie poprzez usta.

 

Fale mózgowe są zsynchronizowane z wzorcami oddychania. Przebadano pacjentów z padaczką, którzy posiadali wszczepione do mózgów elektrody. Badano aktywność neuronową podczas napadów i przyglądano się relacji między falami mózgowymi, a oddechem. Ujawniło to, że oscylacje elektryczne w całym mózgu są zależne od indywidualnego rytmu oddechu.

Efekt był szczególnie widoczny w korze gruszkowatej, która jest połączona z opuszką węchową, przetwarzającą pamięć oraz jądrze migdałowatym, które bierze udział w regulacji emocjonalnej. Gdy pacjenci oddychali przez usta, synchronizacja ulegała znacznemu zmniejszeniu.

Wyniki badań wykazały, że oddychanie przez nos może poprawić funkcje poznawcze, takie jak przypominanie, a także wyregulować emocje. To częściowo tłumaczy dlaczego nasz oddech ma tendencję wzrostową, gdy jesteśmy pod wpływem stresu oraz jest to wyjaśnienie pozytywnych efektów technik medytacyjnych.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Skomentuj