Połączenia mózgowe są tak samo unikalne, jak linie papilarne

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Najnowsze badania potwierdzają, że schemat połączeń między miliardami neuronów, które istnieją wewnątrz ludzkiego mózgu jest całkowicie unikalny dla każdej osoby. Dzięki opracowaniu nowej techniki obrazowania połączeń mózgowych, naukowcy zdołali zidentyfikować osoby tylko na podstawie ich połączeń neuronowych.

 

To, że każdy człowiek ma unikalny zestaw połączeń mózgowych nie jest żadną nowością. Można to stwierdzić chociażby po tym, że nie ma dwóch takich samych osobowości, więc nasze mózgi muszą być unikalne. Jednakże ze względu na nieskończoną złożoność ludzkiego mózgu, stworzenie mapy połączeń mózgowych pozostaje poza zasięgiem naukowców. Do tej pory za najlepszy efekt uznano ujawnienie powiązań między różnymi obszarami mózgu, bez wykazywania powiązań między poszczególnymi neuronami.

Dlatego zespół naukowców postanowił wykorzystać technikę MRI, by wygenerować mapy lokalnych konektomów zawartych w 699 ludzkich mózgach. Badacze starają się stwierdzić, jak różne regiony mózgu są ze sobą połączone, koncentrując się na małych odcinkach oraz nakreślając poszczególne połączenia między neuronami w danych sekcjach. Aby sprawdzić wiarygodność swoich ustaleń, przeprowadzono ponad 17 tysięcy testów identyfikacyjnych, podczas których można było stwierdzić, który konektom należał do którego mózgu.

"Potwierdza to coś, co zawsze było pewne w neurologii – wzory połączeń w mózgu są unikalne dla każdego człowieka" – powiedział współautor badania Timothy Verstynen. Połączenia mózgowe częściowo zależą od genetyki, jednak ich zdecydowana większość jest kształtowana przed doświadczenia życiowe oraz edukację. Odkryto także, że konektomy człowieka są w ciągłym ruchu, zmieniają się średnio o 13 procent w ciągu trzech miesięcy.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Skomentuj