Naukowcy zidentyfikowali nowe uczucie, podobne do obrzydzenia

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Badania z zakresu psychologii ujawniły nową, wyraźną emocję, niezależną od obrzydzenia, którą ludzie żywią wobec nieprzyjemnych dźwięków. Wpisuje się w to między innymi rysowanie kredą po tablicy, jeżdżenie sztućcami po talerzu lub odgłos ocieranego styropianu.

 

Co ciekawe, dotychczas niezdefiniowane uczucie posiada swoje własne określenie w Hiszpanii, „Grima” jest tam powszechnie używane, mimo że nie ma odpowiednika w innych językach. Podczas badań naukowcy odtwarzali nieprzyjemne dźwięki przy uczestnikach, mierząc ich tętno.

Okazało się, że podczas odtwarzania częstość akcji serca spadała nieznacznie, po czym szybko wzrastała po upływie około 6 sekund. Dźwięki, które osoby badane uznały za „odpychające” przyczyniały się do jeszcze znaczniejszego spadku tętna.

 

Postawiono hipotezę, że uczucie jest reakcją emocjonalną. Choć uczucie jest bardzo podobne do obrzydzenia, może być konieczne rozważenie wyodrębnienia go jako osobną emocję, ponieważ wywołuje ono inną reakcję fizjologiczną i może być łatwiej tłumione.

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika d

Grima” jest tam powszechnie

Grima” jest tam powszechnie używane, mimo że nie ma odpowiednika w innych językach.

Po polsku GRYMAS (naturalny wyraz twarzy Angeli M) - mina i uczucie jakie mamy przy tych dźwiękach. Więc troszke bzdury gadacie.

 

0
0

Skomentuj